Ուզում ենք Հայաստանը ագրարային երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի. ՀՀ վարչապետ (Տեսանյութ)
«Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» (MEDEF) կազմակերպության անդամների հետ հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց նաև ՀՀ տնտեսական տեսլականը, Փարիզից տեղեկացնում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
«Մենք ուզում ենք Հայաստանը ագրարային երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի, և սա ընդհամենը դատարակ ամբիցիա չէ, որովհետև նրանք, ովքեր գիտեն Հայաստանը, գիտեն, որ այսպիսի կառուցվածք ունեցող տնտեսության համար շատ մեծ մարդկային ռեսուրս կա և, ըստ էության, սրա նախադրյալները ստեղծված են», - նշեց վարչապետը:
Նա նկատեց, որ Հայաստանը ինովացիաների մակարդակով այսօր շատ ցածր տեղում է գտնվում, իսկ մարդկանց ինովացիոն ընդունակությունների առումով՝ շատ բարձր.
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը զարգանում է, արդեն իսկ որոշակի հետաքրքրություն ունեն բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ոլորտում զբաղվող ընկերությունները, և մենք բոլոր ներդրողներին հրավիրում ենք մասնակացելու այն թռիչքին, որին պատրաստվում է Հայաստանի Հանրապետությունը», - նշեց Փաշինյանը:

Мы хотим превратить Армению из аграрной в высокотехнологическую страну – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в ходе встречи с членами организации «Движение предприятий Франции» (MEDEF) представил свое видение экономического будущего Армении, сообщает корреспондент Aysor.am из Парижа.
«Мы хотим превратить Армению их аграрной в высокотехнологическую страну, и это не просто пустые амбиции, поскольку те, кто знаком с Арменией, знает, что для экономики, имеющей такую структуру, есть большой человеческий ресурс. По сути, для этого созданы предпосылки», - отметил премьер.
Он отметил, что по уровню развития инноваций, Армения сегодня занимает низкое место, а в плане инновационных способностей людей – очень высокое.
«Сфера информационных технологий развивается, уже определенный интерес проявляют компании, осуществляющие деятельность в сфере высокотехнологического производства, и мы приглашаем всех инвесторов участвовать в прорыве, к которому готовится Республика Армения», - отметил премьер-министр.