Ուզում ենք Հայաստանը ագրարային երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի. ՀՀ վարչապետ (Տեսանյութ)
«Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» (MEDEF) կազմակերպության անդամների հետ հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց նաև ՀՀ տնտեսական տեսլականը, Փարիզից տեղեկացնում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
«Մենք ուզում ենք Հայաստանը ագրարային երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի, և սա ընդհամենը դատարակ ամբիցիա չէ, որովհետև նրանք, ովքեր գիտեն Հայաստանը, գիտեն, որ այսպիսի կառուցվածք ունեցող տնտեսության համար շատ մեծ մարդկային ռեսուրս կա և, ըստ էության, սրա նախադրյալները ստեղծված են», - նշեց վարչապետը:
Նա նկատեց, որ Հայաստանը ինովացիաների մակարդակով այսօր շատ ցածր տեղում է գտնվում, իսկ մարդկանց ինովացիոն ընդունակությունների առումով՝ շատ բարձր.
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը զարգանում է, արդեն իսկ որոշակի հետաքրքրություն ունեն բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ոլորտում զբաղվող ընկերությունները, և մենք բոլոր ներդրողներին հրավիրում ենք մասնակացելու այն թռիչքին, որին պատրաստվում է Հայաստանի Հանրապետությունը», - նշեց Փաշինյանը:

Armenia to transform from agrarian into high technology country – Armenian PM
Armenia’s government want to transform Armenia from agrarian country into high technology country, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with members of the Movement of Enterprises of France (MEDEF), Aysor.am correspondent reports.
Presenting Armenia’s economic vision, the premier said, “We want to transform Armenia from agrarian country into high technology country, and it is not an empty ambition. Those who know Armenia are well aware of its huge human resources. Besides, all the preconditions have been created for it,” the PM said.
He said Armenia is not a leading country regarding innovations but tops with people's innovative skills.
“The IT sphere is developing, high technology companies are already expressing interest. We invite all investors to be part of the breakthrough Armenia is preparing to,” the PM said.