Կառավարությունը հաստատեց երկրորդ երեխայի և մեկից ավելի երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանի հեղինակած նախագիծը, որով երկրորդ երեխայի ծննդյան միանվագ գումարը եռապատկվեց՝ հիսուն հազար դրամից դառնալով 150 հազար դրամ։
Փոփոխություններ են նախատեսվում նաև մեկից ավելի երեխայի ծննդյան դեպքում միանվագ գումարի չափում։
Նախագիծը ներկայացնող Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ, գործող կարգի համաձայն, երկրորդ երեխայի ծննդյան միանվագ գումարը 50 հազար դրամ է, այժմ առաջարկում են այն եռապատկել՝ դարձնելով 150 հազար դրամ։
Նախարարի խոսքով՝ երկրորդ երեխայի ծնունդը պետության համար ռազմավարական նշանակություն ունի։
Մ. Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ նախորդ նիստին քննարկման ժամանակ առաջարկ հնչեց, որպեսզի մեկից ավելի երեխայի ծննդյան դեպքում այլ կարգավորումներ լինեն, այդ առաջարկը ներառել են և մեկից ավելի երեխայի ծննդյան դեպքում յուրաքանչյուր երեխայի համար միանվագ չափը կսահմանվի յուրաքանչոյւր երեխայի կարգաթվին համարժեք գումարով։

Правительство Армении утвердило размер единовременного пособия при рождении второго ребенка
Правительство Армении сегодня в ходе заседания утвердило проект решения о троекратном увеличении размера единовременного пособия при рождении второго ребенка.
Так, при рождении второго ребенка в семье после 1 октября 2018 года размер единовременного пособия увеличится втрое – вместо нынешних 50 тыс. драмов сумма пособия составит 150 тыс. драмов.
Министр труда и социальных вопросов Армении Мане Тандилян, представляя проект, напомнила, что на предыдущем заседании правительства прозвучало ряд замечаний и предложений, в частности, удвоить сумму единовременного пособия при рождении двойни. По ее словам, это предложение включено в проект решения.