Մեյը Brexit-ի իր նախագծի այլընտրանքը համարում է դրա լիակատար բացակայությունը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը նախազգուշացրել է, որ Brexit-ի դեպքում խորհրդարանի անդամներին հարկ կլինի ընտրություն կատարել գործարքի իր պայմանների և գործարքի, որպես այդպիսին, բացակայության միջև: Այդ մասին նա հայտարարել է BBC-ի եթերում:
«Դա կլինի կամ իմ գործարքը, կամ ոչ մի գործարք չի լինի», - ասել է նա՝ մատնանշելով ԵՄ-ի հետ ապագա հարաբերությունների կառուցման վերաբերյալ այն առաջարկությունները, որոնք հուլիսի 6-ին համաձայնեցվել էին բրիտանական նախարարների կաբինետի նիստում, որը տեղի էր ունեցել վարչապետի Չեկերս մերձքաղաքային նստավայրում:
ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ Լոնդոնի և Բրյուսելի միջև բանակցությունները Բելգիայի մայրաքաղաքում սկսվել են հունիսի 19-ին, այն բանից գրեթե մեկ տարի անց, երբ Միացյալ Թագավորությունում այս հարցի շուրջ անցկացված հանրաքվեում 51,9 տոկոս արդյունքով հաղթանակ տարան եվրաինտեգրացման հակառակորդները: Երկխոսությունը պետք է շարունակվի մինչև 2018 թվականի նոյեմբեր, ինչից հետո կողմերը կես տարի կունենան ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ազգային խորհրդարաններում վավերացնելու համար: Բուն Brexit-ը պետք է իրագործվի 2019 թվականի մարտի 29-ին, ինչից հետո կսկսվի անցումային շրջանը, որը կետևի մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:

Мэй считает альтернативой своему проекту по Brexit только его полное отсутствие
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй предупредила, что в случае с Brexit членам парламента придется сделать выбор между ее условиями сделки и отсутствием сделки как таковой. Об этом она заявила в эфире вещательной корпорации Би-би-си в понедельник.
"Это будет либо моя сделка, либо не будет никакой сделки" - сказала она, указывая на предложения по выстраиванию будущих взаимоотношений с ЕС, которые были согласованы 6 июля на заседании британского кабмина в загородной премьерской резиденции Чекерс.
Официальные переговоры между Лондоном и Брюсселем по условиям, на которых Великобритания выйдет из ЕС, начались 19 июня 2017 года в бельгийской столице. За год до этого на референдуме по этому вопросу в Соединенном Королевстве победу с результатом 51,9% одержали противники евроинтеграции. Переговоры по Brexit должны продлиться до ноября 2018 года, после чего достигнутую сделку должны одобрить Европарламент и Вестминстер. Сам Brexit пройдет 29 марта 2019 года, затем, согласно плану, должен наступить переходный период, который продлится до 31 декабря 2020 года.