ՀՀ երեք նախագահները մերժում են հրավերը. նրանք չեն մասնակցի Անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառմանը
20/09/2018 17:06
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, ամենայն հավանականությամբ, չի ընդունի հրավերն ու չի մասնակցի Անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին։
«Նիկոլ Փաշինյանը, նախ, թող բարի լինի ներողություն խնդրի Սերժ Սարգսյանից ու նաև Ռոբերտ Քոչարյանից հրապարակային վիրավորելու համար: Դրանից հետո նոր կմտածենք՝ գնա՞լ, թե՞ չգնալ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Ի՞նչ է նշանակում մարդկանց հրապարակային քաղաքական դիակ անվանել, հետո հրավիրել Անկախության տոնին: Ես կարծում եմ, որ քաղաքական կոռեկտությունն ու էթիկետը, նախևառաջ, պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանին ներողություն խնդրել հրապարակային վիրավորելու համար», - նշեց Է. Շարմազանովը։
ՀՀԿ խոսնակն ընդգծեց՝ «ես չեմ կարծում, որ ճիշտ է՝ երբ վարչապետը մի բան է ասում, մի այլ բան անում, կեղծ բարեկրթության ձևերն անընդունելի են»։
Անկախության օրվա նվիրված միջոցառումներին չի մասնակցի նաև ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
«ՀՀ առաջին նախագահը չի պլանավորում մասնակցել անկախության տոնի միջոցառումներին», - Aysor.am-ին փոխանցեց ՀԱԿ մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն ասաց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, նույնպես, չի մասնակցելու վաղը կայանալիք տոնական միջոցառումներին։
Հիշեցնենք՝ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանն օրեր առաջ ասել էր, որ ՀՀ երեք նախագահները հրավիրվել են մասնակցելու Հայաստանի անկախության տարեդարձի միջոցառումներին։

Три президента Армении отклонили приглашение: они не будут участвовать в праздничных мероприятиях по случаю Дня Независимости
20/09/2018 18:00
Третий президент Армении, по всей видимости, не примет приглашение и не будет участвовать в торжественных мероприятиях по случаю Дня Независимости Армении.
«Никол Пашинян, прежде всего, пусть будет любезен принести извинения Сержу Саргсяну, а также Роберту Кочаряну за публичное оскорбление. После этого только подумаем, пойти или не пойти», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь Республиканской партии Армении, вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
«Что значит, называть людей публично политическим трупом, потом приглашать к участию в праздновании Дня Независимости. Я считаю, что политическая корректность и этикет, прежде всего, требуют, чтобы Никол Пашинян принес извинения за публичное оскорбление», - отметил Эдуард Шармазанов.
Пресс-секретарь РПА подчеркнул, что не считает правильным, «когда премьер говорит одно, а делает другое, подобная мнимая благовоспитанность просто неприемлема».
В мероприятиях по случаю Дня независимости Армении не примет участия также первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
«Первый президент Армении не планирует участвовать в мероприятиях в связи с Днем независимости», - сообщил Aysor.am пресс-секретарь «Армянского национального конгресса» Арман Мусинян.
В беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян заявил, что Роберт Кочарян также не будет участвовать в предусмотренных 21 сентября праздничных мероприятиях.
Напомним, руководитель Аппарата премьер-министра Армении Эдуард Агаджанян заявил несколько дней назад, что все три экс-президента Армении – Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян – приглашены на праздничные мероприятия по случаю 27-ой годовщины Независимости Республики Армения.