Ցանկալի կլիներ, որ ընտրարշավն անցկացվեր միայն դրական լույսի ներքո. Արտակ Զեյնալյան
Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները չափազանց պատասխանատու և աննախադեպ են, որովհետև հեղափոխությունից հետո առաջին ընտրություններն են, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Լույս» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Արտակ Զեյնալյանը։
«Ակնհայտ խախտումներ չկան արձանագրված։ Դպրոցները, թաղապետարաննները, նախարարությունները ներգրավված չեն ընտրական գործընթացների մեջ, և դա լավ է։ Ցանկալի կլիներ, որպեսզի ընտրարշավն անցկացվեր միայն դրական լույսի ներքո, առանց սև PR-ի, առանց փոխադարձ վարկաբեկիչ նյութի փնտրտուքի», - ասաց Արտակ Զեյնալյանը։
Զեյնալյանի խոսքով՝ այս անգամ Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ լիազորություններ են տրված ինչպես մասնակից կուսակցություններին, այնպես էլ՝ դիտորդական կազմակերպություններին։
«Դիտորդական կազմակերպությունները և կուսակցությունները կարող են ուղղակիորեն դիմել դատարան այս կամ այն հնարավոր զանցանք կատարած անձին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջի մասին դիմումով», - նշեց Զեյնալյանը։

Артак Зейналян: Было бы желательно, чтобы агитационная кампания проходила только в позитивном свете
Досрочные выборы в Совет старейшин Еревана – очень ответственные и беспрецедентные, поскольку это первые выборы после революции, заявил сегодня журналистам кандидат в мэры Еревана от блока «Луйс» Артак Зейналян.
«Очевидные нарушения не зафиксированы. Школы, районные администрации, министерства не вовлечены в избирательный процесс, и это хорошо. Было бы желательно, чтобы агитационная кампания проходила только в позитивном свете, без черного PR, без поиска материалов, дискредитирующих друг друга», - сказал Ариак Зейналян.
По словам Зейналяна, в истории Армении в этот раз предоставлены беспрецедентные полномочия как участвующим в выборах партиям, так наблюдательским организациям.
«Наблюдательские организации и партии могут напрямую обратиться в суд с заявлением, требуя привлечь к ответственности то или иное совершившее возможный проступок лицо», - сказал он.