Ցանկալի կլիներ, որ ընտրարշավն անցկացվեր միայն դրական լույսի ներքո. Արտակ Զեյնալյան
Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները չափազանց պատասխանատու և աննախադեպ են, որովհետև հեղափոխությունից հետո առաջին ընտրություններն են, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Լույս» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Արտակ Զեյնալյանը։
«Ակնհայտ խախտումներ չկան արձանագրված։ Դպրոցները, թաղապետարաննները, նախարարությունները ներգրավված չեն ընտրական գործընթացների մեջ, և դա լավ է։ Ցանկալի կլիներ, որպեսզի ընտրարշավն անցկացվեր միայն դրական լույսի ներքո, առանց սև PR-ի, առանց փոխադարձ վարկաբեկիչ նյութի փնտրտուքի», - ասաց Արտակ Զեյնալյանը։
Զեյնալյանի խոսքով՝ այս անգամ Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ լիազորություններ են տրված ինչպես մասնակից կուսակցություններին, այնպես էլ՝ դիտորդական կազմակերպություններին։
«Դիտորդական կազմակերպությունները և կուսակցությունները կարող են ուղղակիորեն դիմել դատարան այս կամ այն հնարավոր զանցանք կատարած անձին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջի մասին դիմումով», - նշեց Զեյնալյանը։

Yerevan City Council elections are extremely responsible and unprecedented being the first after the revolution, mayoral candidate of Luys alliance  Artak Zeynalyan said at the meeting with reporters today.
“No obvious violations have been registered. Schools, administrative district offices, ministries are not involved in the election process. It would also be good if the campaign passed in positive atmosphere without black PR and search of discrediting materials,” Zeynalyan said.
He said for the first time in Armenia’s history unprecedented authorities are given both to the participating parties and observer organizations.
“The observer organizations, participating parties may directly apply to courts demanding punishment for possible law violators,” the candidate said.