«Իմ քայլ»-ը դաշինքի նախընտրական ծրագիրը գեղեցիկ նախադասությունների շարադրանք է, ոչ ավելին. Տնտեսագետ
21/09/2018 17:16
Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավն այսօր ավարտվում: Ըստ սոցիոլոգիական հարցումների, առաջիկա ընտրություններում առաջատարը «Իմ քայլ»-ը դաշինքն է, որի քաղաքապետի թեկնածուն դերասան Հայկ Մարությանն է:
Դաշինքի նախընտրական ծրագրի շուրջ Aysor.am-ը զրույցել է տնտեսագետ Արեգ Սարգսյանի հետ:
- Դուք, հավանաբար, մասնագիտական ուսումնասիրության եք ենթարկել «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագիրն, ի՞նչ կարծիքի ծրագրի մասին:
- Անշուշտ ուսումնասիրել եմ ավագանու ընտրություններին մասնակցող բոլոր դաշինքների նախընտրական ծրագրերը: Ինչ վերաբերում է «Իմ քայլը» դաշինքի ծրագրին, ապա այն իր ոճով շատ նման էր Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ծրագիրն: Իրենից ներկայացնում է առանց որոշակի չափելիության փաստաթուղթ, որում տեղ գտած ձևակերպումները չեն անցնում բարի ցանկությունների շեմը, բացատրեմ՝ ինչու: Հրաշալի գաղափարներ են ներկայացված՝ մետրոպոլիտենի նոր կայարան կառուցելուց, տրանսպորտային համակարգի արդիականացումից, մինչև աղբահանության խնդրի, սակայն որևէ տեղ նշված չէ, թե ի՞նչ միջոցներով ու  ֆինանսական ի՞նչ աղբյուրների ներգրավմամբ են այդ ծրագրերն իրականացվելու: Ես՝ որպես քաղաքացի, ուրախ եմ իրենց բարի ցանկությունների համար, սակայն որպես տնտեսագետ՝ ինձ համար այդ ծրագիրը գեղեցիկ նախադասությունների շարադրանք է, ոչ ավելին:
- Այսինքն անհավանակա՞ն եք համարում մայրաքաղաքի բյուջեով ծրագրում ներկայացրած կետերի իրագործումը:
- Ինձ համար անհասկանալի են՝ ինչ միջոցներով են այդ ծրագրերն իրականություն դառնալու: Դրանք տեսականորեն հավանական են, բայց անհասկանալի է՝ որտեղից  և ինչպես են այդքան միջոցներ ներգրավելու: Տեսեք,  մետրոյի նոր կայարանի կառուցման 1 կիլոմետրը մոտավորապես 58-ից 77 միլիարդ ՀՀ դրամ կարժենա, իսկ 1 ամբողջական կայարանը՝ միջինում 120 միլիարդ ՀՀ դրամ՝ մոտավորապես 40 միլիարդ ՀՀ դրամով ավելի շատ գումար, քան Երևան քաղաքի 2018 թվականի ողջ բյուջեն է (շուրջ 80 միլիարդ դրամ է այս տարվա բյուջեն)։ Միայն այս խոստումը ենթադրում է, որ քաղաքապետ ընտրվելու դեպքում Հայկ Մարությանը պետք է կրկնապատիկից էլ ավելի մեծ բյուջե ապահովի՝ եկամուտների գծով, որպեսզի կարողանա կատարել իր 50 խոստումներից 1-ը։ Եթե ենթադրենք, որ խոսքը Աջափնյակ համայնքի երկու կիսակառույց կայարանների մասին է, ապա դրանցից յուրաքանչյուրի կառուցման համար անհրաժեշտ կլինի միջինում 57 միլիարդ ՀՀ դրամ՝ ներկայիս բյուջեի մոտավորապես 70%-ի չափով, որը կրկին մտահոգվելու տեղիք է տալիս, քանի որ ֆինանսական աղբյուրների մասին այդպես էլ ոչինչ չի խոսվում։
Եթե չմոռանանք նաև, որ Երևանի զարգացման ռազմավարական ծրագրում իրականում պետք է ներառվի նախկինում նախագծված 47 կմ ճանապարհով 36 կայարաններից այդպես էլ չկառուցված 34․9 կմ ճանապարհով 26 կայարանների շահագործումը, երկարաժամկետում անհրաժեշտ կլինի Երևանի ներկայիս բյուջեն մեծացնել նվազագույնը 28 անգամ, որի ռեալիզացման վերաբերյալ գնահատականները թողնում եմ ձեզ:
- Բայց ծրագրում մի շարք այլ, արտաքուստ ոչ այդքան ծախսատար կետեր էլ կան, օրինակ՝ տրանսպորտի խնդրի լուծումը:
- Ինչ վերաբերում է հասարակական տրանսպորտի համակարգում բարեփոխումների վերաբերյալ խոստումներին, ապա այս դեպքում գործ ունենք մի ծրագրի հետ, որն ամբողջությամբ կրկնում է նախկին քաղաքապետի և իր թիմի ծրագիրը։ Դեռևս չկան հստակեցված ֆինանսական տվյալներ այն մասին, թե որքան կարժենան բարեփոխումները, սակայն դժվար չէ կռահել, որ այդ թիվը ևս Երևանի բյուջեի համար որպես ծախս պակաս չի լինելու մի քանի տասնյակ միլիարդ ՀՀ դրամից։
Մեկ այլ ուշագրավ հանգամանք ևս․ նախատեսվող ծրագրով տրանսպորտային միջոցների թիվը 2039-ից դառնալու է 939, այսինքն՝ 1100-ով պակաս, որը երևանցի գործազուրկների թիվը կավելացնի ևս 1100-ով։ Սակայն, չգիտես ինչու, ծրագրում այդպես էլ տեղ չի գտել և ոչ մի հրապարակային ելույթում չի խոսվում 1100 երևանցու՝ գործազրկությունը կանխելու մասին որևէ քայլից։  Մենք դեռ խոսում ենք 50 կետերից 2-ի մասին, բայց արդեն իսկ ֆինանսական տեսանկյունից, մեղմ ասած, խիստ կասկածելի է, թե ինչ միջոցների ներդրմամբ է պատրաստվում Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանը իրականացնել իր խոստումները։
Խոսում են նաև վերելակների խնդրի մասին:  Երևանում առկա 4400 վերելակներից 4200-ը գտնվում են վթարային վիճակում և պետք է անհապաղ կա՛մ փոխվեն, կա՛մ վերանորոգվեն: Եթե հաշվի առնենք, որ դրանց վերանորոգումը և այն տեսքի ստացումը, որը մատնանշում է քաղաքապետի ՔՊ-ական թեկնածուն, շատ ավելի թանկ կարժենա, քան դրանց փոխարինումը, ստացվում է, որ քաղաքապետարանի բյուջեն ծախսերի մասով ավելանում է ևս մոտավորապես 126 միլիարդ ՀՀ դրամով (այսինքն՝ ներկայիս ողջ բյուջեն գումարած ևս մոտավորապես 46 միլիարդ ՀՀ դրամ): Իրատեսակա՞ն է հնչեցնել նման խոստում այն դեպքում, երբ կրկին անհայտ են մնում ֆինանսական աղբյուրները:
Չեմ ուզում կետ առ կետ անդրադառնալ բոլոր խոստումներին: Նշվածներն էլ բավական են հասկանալու համար, որ առանց չափելիության, նման ձևակերպումներով ու բարի ցանկություններով գրված ծրագիրը ոչ թե Երևանի զարգացման ծրագիր է ու տեսլական, այլ պարզապես քաղաքացիներին տրվող խոստումների շարք՝ առանց հստակության ու ժամկետների: Միայն այս 3 կետերն իրականացնելու համար ՔՊ-ական թեկնածուից պահանջվելու է ներկայիս բյուջեն առնվազն քառապատկել՝ այն հասցնելով 320 միլիարդ ՀՀ դրամի, կամ, որ նույնն է՝ ՀՀ պետական բյուջեից պաշտպանության ոլորտին տրամադրվող ողջ գումարին ավելացրած ևս 70 միլիարդ ՀՀ դրամ: Կրկնում եմ՝ ես հարցերը դիտարկում եմ զուտ մասնագիտական տեսանկյունից, իսկ որոշողն, իհարկե, Երևանի բնակիչներն են:

Предвыборная программа блока «Мой шаг» – череда  красивых фраз, не более того – экономист
Агитационная компания по выборам в Совет старейшин Еревана сегодня завершается. Согласно социологическим опросам, на предстоящих выборах лидирует блок «Мой шаг», который выдвинул кандидатом в мэры актера Айка Марутяна.
Корреспондент Aysor.am провел беседу о предвыборной программе блока «Мой шаг» с экономистом Арегом Саркисяном.
- Вы, скорее всего, профессионально изучили программу блока «Мой шаг», какое у вас сложилось мнение?
- Конечно, я изучил программы всех участвующих в выборах политических сил и блоков. Что касается программы блока «Мой шаг», то она по своему стилю очень похожа на программу правительства Никола Пашиняна. Представляет собой документ без определенных измерений, в котором формулировки находятся на грани добрых пожеланий, объясню почему. Представлены прекрасные идеи – от строительства новой станции метрополитена, модернизации транспортной системы и до проблемы вывоза мусора, однако нигде не отмечается, с привлечением каких финансовых источников будут реализованы эти программы. Я как гражданин рад их добрым пожеланиям, но как экономист, для меня эта программа – череда красивых фраз, не более того.
- То есть, считаете невероятным реализацию представленных в программе пунктов за счет бюджета столицы?
- Мне не понятно, за счет каких средств эти программы будут претворены в жизнь. Теоретически они возможны, но непонятно, откуда и как эти средства будут привлечены. Смотрите, строительство 1 километра новой станции метрополитена приблизительно будет стоить от 58 до 77 млрд. драмов, а вся станция – 120 млрд. драмов, примерно на 40 млрд. драмов больше чем весь бюджет города Еревана на 2018 год (около 80 млрд. драмов). Только это обещание предполагает, что в случае избрания мэром Айк Марутян должен обеспечить бюджет больше чем в два раза по линии доходов, чтобы суметь выполнить хотя бы одно их 50 обещаний. Если предположить, что речь идет о двух незавершенных станциях в административном районе Ачапняк, то для строительства каждой них потребуется  в среднем 57 млрд. драмов, примерно 70% нынешнего бюджета, что опять дает повод для обеспокоенности, поскольку о финансовых источниках опять ничего не говорится.
Если не забывать также, что в программу стратегического развития Еревана в действительности должна быть включена эксплуатация 26 станций протяженностью 34.9 км спроектированных в прошлом, но так и не построенных 36 станций протяженностью 47 км, то в долгосрочной перспективе необходимо увеличить бюджет Еревана как минимум в 28 раз. Оценки реализации этого проекта оставляю вам.
- Но в программе есть также внешне не очень затратные пункты, например решение транспортной проблемы.
- Что касается обещаний о реформировании системы общественного транспорта, то в этом случае мы имеем дело с программой, которая полностью повторяет программу бывшего мэра и его команды. Пока нет конкретных финансовых данных об том, сколько будут стоить эти реформы, однако несложно догадаться, что эта цифра в качестве расхода также обойдется бюджету Еревана не менее чем в несколько десятков миллиардов драмов. Еще одно примечательное обстоятельство, по этой программе число транспортных средств с 2039 года достигнет 939, то есть на 1100 меньше, что увеличит число безработных ереванцев еще на 1100. Однако, неизвестно почему, в программе так и не нашло места и ни в одном публичном выступлении не говорится о шагах по предотвращению безработицы 1100 жителей Еревана. Мы пока говорим о 2 пунктах из 50-ти, но уже с финансовой точки зрения, мягко говоря, крайне сомнительно, какие средства собирается инвестировать кандидат в мэры Еревана Айк Марукян для исполнения своих обещаний.
Говорят о проблеме лифтов. Из имеющихся в Ереване 4400 лифтов 422 находятся в аварийном состоянии и должны быть или срочно заменены или отремонтированы. Если учесть, что их ремонт и получение того вида, о котором говорит кандидат партии «Гражданский договор» обойдутся намного дороже, чем их замена, то получается, что бюджет мэрии по части расходов увеличивается еще на 126 млрд. драмов (то есть весь нынешний бюджет плюс примерно еще 46 млрд. драмов). Реалистично ли озвучивать подобное обещание в том случае, когда опять неизвестны финансовые источники.
Не хочу обращаться отдельно ко всем пунктам. Указанных достаточно, чтобы понять, что написанная без конкретики, с подобными формулировками и добрыми пожеланиями программа является не программой и концепцией развития Еревана, а просто серия обещаний гражданам, без какой-либо четкости и сроков. Только для реализации этих пунктов кандидату партии «Гражданский договор» нужно будет, как минимум, в четыре раза увеличить нынешний бюджет, доведя его до 320 млрд. драмов или, то же самое, что прибавить к предоставленной государственным бюджетом Армении на сферу обороны сумме еще 70 млрд. драмов. Повторяю, я рассматриваю вопросы чисто с профессиональной точки зрения, а решать, конечно, должны жители Еревана.