Հայաստանն ունի բավական մեծ օրակարգ Միացյալ Նահանգների հետ. Արտգործնախարար
Մենք ունենք բավական մեծ օրակարգ Միացյալ Նահանգների հետ, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրապ Մնացականյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն Հայաստանի այն գործընկեր երկրներից մեկն է, որի հետ 27 տարիների ընթացքում կառուցվել է հարուստ օրակարգ:
«Իհարկե, շատ ոգևորիչ է: Միացյալ Նահանգները ողջունեցին այն իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում, որոնք ուղղված էին ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը: Այդ բոլորն արժեքների վերահաստատման, ամրապնդման գործընթացներ էին: Միացյալ Նահանգները, այդ առումով լինելով մեր գործընկերը, մեզ ողջունում են, մեզ շնորհավորում: Իհարկե, այդ ջերմությունը շատ ոգևորիչ է, շատ լավ է», - ասել է նախարարը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է արձանագրել, որ սկսվում է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների նոր, ավելի դինամիկ փուլ, Մնացականյանն ասել է. «Մեր հարաբերությունները շարունակական են: Մենք ունենք ընդլայնվող օրակարգ: Միացյալ Նահանգները բավական երկար աշխատել են մեզ հետ այս օրակարգի շուրջ, և մենք միանշանակ շարունակելու ենք: Մենք միայն ողջունում ենք և ասում, որ կկարողանանք առավել խորացնել և ամրապնդել մեր համագործակցությունը»:

Armenia’s FM: Armenia has extended agenda with USA
Armenia has an extended agenda with the United States, Armenia’s Foreign Minister Zohrap Mnatsakanyan said in an interview to Public TV.
The minister said that Armenia has built a rich agenda with the United States during the past 27 years.
“The United States welcomed the events in Armenia addressed toward strengthening democracy and rule of law in the country. What happened here was the reaffirmation of these values, and the United States hailed them and congratulated. Of course, this warm attitude is very inspiring,” the FM said.
Asked whether new, more dynamic round of relations starts with the USA, Mnatsakanyan said, “Our relations are continuous. We have expanding agenda. The United States worked with us for quite long time over this agenda, and we will continue working together. We hail our cooperation and want to deepen and strengthen it more,” Zohrabyan stressed.