Հայաստանն ունի բավական մեծ օրակարգ Միացյալ Նահանգների հետ. Արտգործնախարար
Մենք ունենք բավական մեծ օրակարգ Միացյալ Նահանգների հետ, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրապ Մնացականյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն Հայաստանի այն գործընկեր երկրներից մեկն է, որի հետ 27 տարիների ընթացքում կառուցվել է հարուստ օրակարգ:
«Իհարկե, շատ ոգևորիչ է: Միացյալ Նահանգները ողջունեցին այն իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում, որոնք ուղղված էին ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը: Այդ բոլորն արժեքների վերահաստատման, ամրապնդման գործընթացներ էին: Միացյալ Նահանգները, այդ առումով լինելով մեր գործընկերը, մեզ ողջունում են, մեզ շնորհավորում: Իհարկե, այդ ջերմությունը շատ ոգևորիչ է, շատ լավ է», - ասել է նախարարը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է արձանագրել, որ սկսվում է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների նոր, ավելի դինամիկ փուլ, Մնացականյանն ասել է. «Մեր հարաբերությունները շարունակական են: Մենք ունենք ընդլայնվող օրակարգ: Միացյալ Նահանգները բավական երկար աշխատել են մեզ հետ այս օրակարգի շուրջ, և մենք միանշանակ շարունակելու ենք: Մենք միայն ողջունում ենք և ասում, որ կկարողանանք առավել խորացնել և ամրապնդել մեր համագործակցությունը»:

У Армении довольно большая повестка с Соединенными Штатами – Зограб Мнацаканян
У Армении довольно большая повестка с Соединенными Штатами, заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в интервью Общественной телекомпании Армении.
По словам министра, США из тех стран-партнеров Армении, с которой  в  течение  27 лет сформировалась богатая повестка.
«Конечно, очень воодушевляет. США приветствовали события в Армении, которые направлены на укрепление демократии и верховенство закона. Все это – процессы подтверждения и укрепления ценностей. В данном смысле США, будучи нашим партнером, приветствуют нас и поздравляют. Конечно, эта теплота очень воодушевляет», - сказал министр.
На вопрос,  можно ли сказать, что начинается новый, более динамичный этап отношений с США, Зограб Мнацаканян ответил:
«Наши отношения долговременны. У нас есть расширяющаяся повестка. США достаточно долго работали с нами вокруг этой повестки, и мы однозначно продолжим это. Мы только приветствуем и говорим, что сможем еще более укрепить и углубить наше сотрудничество».