Պաշտոնական Երևանը դեմ է լինելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը փոխելուն. ԱԳ նախարար
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը եղել և մնում է ամենագործնական, ամենաարդյունավետ ձևաչափը, որի շրջանակներում տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցային գործընթացը, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրապ Մնացականյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք նախարարը տեսնում է անհրաժեշտություն Մինսկի խմբի ձևաչափը փոխելու։
«Ձևաչափի որևէ փոփոխություն որևէ ադյունք չի ունենալու: Մենք բնականաբար դեմ ենք լինելու դրան», -ասել է նախարարը:
Մյուս հարցին, թե ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորություններն ընդլայնելու հարցը քննարկվում էր դեռ ութ ամիս առաջ այս հարցում որևէ առաջընթաց կա՞, նախարարը պատասխանել է.
«Դժբախտաբար Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել այս հարցը: Բայց ես ավելի կընդհանրացնեի այս հարցը, քանի որ այն ոչ միայն դրան է վերաբերում, այլև ընդհանրապես խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորմանը, զինադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը, վերացնելուն բոլոր վտանգները, որոնք կարող են բերել լարվածության աճին: Սա ավելի համապարփակ հարց է, իր մեջ պարունակում է բազմաթիվ ենթահարցեր, որոնցից մեկն է անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման հարցը: Մենք շարունակելու ենք այս հարցի շուրջ աշխատել»:

Официальный Ереван против изменения формата Минской группы ОБСЕ – глава МИД
Сопредседательсво Минской группы ОБСЕ было и остается самым действенным, самым эффективным форматом, в рамках которого проходят переговоры по урегулированию карабахского конфликта, заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в интервью Общественной телекомпании Армении, отвечая на вопрос, есть ли необходимость в изменении формата МГ ОБСЕ.
«Какое-либо изменение формата не будет иметь результата. Мы, естественно, против этого», - сказал глава МИД Армении.
На вопрос, договоренность о расширении полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ обсуждалось еще восемь месяцев назад, есть ли какой-то прогресс в этом вопросе, Заграб Мнацаканян ответил:
«К сожалению, Азербайджан продолжает блокировать этот вопрос. Но я обобщил бы этот вопрос еще больше, поскольку он касается не только этого, но и в целом формирования атмосферы, способствующей миру, укрепления режима перемирия, устранения всех опасностей, которые могут вызвать рост напряженности. Это более всеобъемлющий вопрос и содержит в себе многочисленные подвопросы, один из которых – расширение офиса личного представителя. Работа в этом направлении будет продолжаться».