Չինաստանը չեղարկել է ԱՄՆ–ի հետ առևտրային բանակցությունները
Չինաստանը չեղարկել է ԱՄՆ–ի հետ առեւտրային բանակցությունները ներկրումային մաքսատուրքերի նոր ռաունդից հետո, հայտնում է The Wall Street Journal–ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ինչպես հայտնել են աղբյուրները հղում անելով Չինաստանի պաշտոնական դիրքորոշմանը՝ ԱՄՆ-ն նման մարտավարությունը չի նպաստի չինական կողմի հետ համագործակցությանը։
Միաժամանակ Չինաստանը բաց է թողում Վաշինգթոնի հետ բանակցություններ սկսելու հնարավորությունը։
Մեկ շաբաթ առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Չինաստանից ԱՄՆ ներկրվող ապրանքների համար սահմանվելու է 10 տոկոսի չափով մաքսատուրքեր, որոնց ընդհանուր արժեքը գնահատվելու է 200 մլրդ դոլար։ Որոշումն ուժի մեջ է մտել սեպտեմբերի 24-ին:

Китай отменил торговые переговоры с США
Китай отменил торговые переговоры с США после нового раунда введения импортных пошлин между странами, сообщает РИА Новости  со ссылкой на издание The Wall Street Journalсо ссылкой на источники.
Как заявили источники, ссылаясь на официальную позицию Китая, подобная тактика США не будет стимулировать сотрудничество с китайской стороны. Пекин, отклоняя переговоры, придерживается своего стремления избегать переговоров под давлением.
При этом, добавляют источники, Китай оставляет открытой возможность начать новые переговоры с Вашингтоном в следующем месяце.
Неделю назад президент США Дональд Трамп объявил о введении пошлин в размере 10% на товары из Китая на 200 миллиардов долларов. Решение вступило в силу 24 сентября, с 1 января тарифы вырастут до 25%.