Իրանի նավթի նախարար. ԱՄՆ-ին չի հաջողվի աշխարհի շուկաներից դուրս մղել իրանական նավթը
ԱՄՆ-ին չի հաջողվի «իրականացնել երազանքը» և իրանական նավթը դուրս մղել աշխարհի շուկաներից: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն, որի խոսքը մեջբերել է Shana իրանական գործակալությունը, հայտնում է ТАСС-ը:
«Միջնաժամկետ հեռանկարում դա հնարավոր չէ: Բայց ԱՄՆ-ը կարճաժամկետ հեռանկարի պլան ունի՝ նպատակ ունենալով Իրանից նավթի արտահանումը զրոյի հասցնել թեկուզև մեկ ամսով: Այդ երազանքը երբեք չի իրականանա», - ասել է Զանգանեն:
Նա նաև նշել է, որ նավթի գները նվազեցնելու ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ՕՊԷՔ-ին ուղղված պահանջը դրական արձագանք չի գտել սեպտեմբերի 23-ին Ալժիրում կայացած հանդիպմանը: Զանգանեի խոսքով՝ ալժիրյան հանդիպման մասնակիցները նավթի արդյունահանումն ավելացնելու անհրաժեշտություն չեն տեսել:

Министр нефти Ирана: США не удастся убрать иранскую нефть с мировых рынков
США не удастся "исполнить мечту" и убрать иранскую нефть с мировых рынков, заявил министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане, слова которого приводит иранское агентство Shana.
"В среднесрочной перспективе это невозможно. Но у США есть план на краткосрочную перспективу с целью свести экспорт нефти из Ирана до нуля, хотя бы на месяц. Эта мечта никогда не сбудется", - сказал Зангане.
Он также отметил, что требование президента США Дональда Трампа к ОПЕК снизить цены на нефть не нашло положительного отклика на встрече в Алжире 23 сентября. По словам Зангане, участники алжирской встречи не увидели необходимости увеличивать добычу нефти.