ՀՀ տնտեսության կառուցվածքը որևէ լավատեսության հիմք չի տալիս, և այն պետք է փոխել. Փաշինյան (Տեսանյութ)
24/09/2018 11:24
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի, ինչպես նաև ԱՄՆ համայնքային կառույցների, հայկական կազմակերպությունների բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ:
Նա նշել է, որ ՀՀ տնտեսության կառուցվածքը որևէ լավատեսության հիմք չի տալիս, և այն պետք է փոխել:
«Այսօր այն բաղկացած է երեք հիմնական ճյուղից. մեկը գյուղատնտեսությունն է, որը ժամանակակից պայմաններին չի բավարարում, մյուսը` հանքարդյունաբերությունը, որն ազգային հարստության վաճառք է նշանակում, մյուսը խաղադրույքների ոլորտն է: Հուլիսին մեր տնտեսությունը ակտիվության երկնիշ ցուցանիշ էր արձանագրել. դրա պատճառը ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն էր: Այս կառուցվածքը մեզ ձեռնտու չէ, և մենք ուզում ենք Հայաստանն ագրարային, հանքարդյունաբերական, խաղադրույքներ կատարող երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի, որը մեր ամենակարևոր հրամայականն է, ինչը բխում է մեր անվտանգային միջավայրից:
Մեր կառավարությունը 4 ամսում արել է իրենից կախվածը` երկրում իրավիճակը կայուն պահելու համար, որովհետև հետհեղափոխական շրջանի ամենակարևոր մարտահրավերը հենց դա է, ինչը հաջողվել է մեզ: Այսօր մեր ամենակարևոր խնդիրը նոր ներդրումներ ներգրավելն է: Այդ նպատակով գնում ենք հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների, անկախ դատական համակարգի հաստատմանը, քաղաքական կայուն վիճակի պահպանմանը, ինչի համար պետք է մոտ ժամանակներս անցկացնենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքներով բոլորին ակնհայտ է, որ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններն անխուսափելի են, և դրանք պետք է հնարավորինս շուտ տեղի ունենան», - ընդգծել է վարչապետը:
Գործադիրի ղեկավարը հավելել է, որ Հայաստանում այսօր մենաշնորհներն ու կոռուպցիան հաղթահարված են, ավագանու ընտրություններն անցել են առանց կոռուպցիայի, թաղային, քրեական հեղինակությունների միջամտության:
«ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն են ունեցել քվեարկել նրա օգտին, որին ցանկանում են, և ի վերջո նրանք քվեարկել են հեղափոխության, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, ազատ և երջանիկ Հայաստանի օգտին: Այսօր փողն ընտրությունների արդյունքների վրա չունի որևէ ազդեցություն, կստեղծենք գործիքներ, որ փողը քաղաքականության մեջ օգտագործվի ոչ թե ձայն գնելու, այլ ասելիքն ավելի հասանելի դարձնելու համար», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Структура экономики Армении не внушает оптимизма и должна быть изменена – Никол Пашинян
В рамках рабочего визита в Нью-Йорк премьер-министр Армении Никол Пашинян 23 сентября вечером провел встречу с представителями общинных структур Нью-Йорка и США, а также армянских организаций.
Он отметил, что структура экономики Армении не внушает какого-либо оптимизма и должна быть изменена.
«Сегодня она состоит из трех основных отраслей: одна – сельское хозяйство, которое не удовлетворяет современным требованиям, другая – горнодобывающая промышленность, которая означает продажу национального богатства, и третья – сфера игровых ставок. В июле в нашей экономике был зафиксирован двузначный показатель активности, причина этого – чемпионат мира по футболу. Эта структура не устраивает нас, и мы хотим, чтобы Армения из аграрной, горнодобывающей и букмекерской страны превратилась в высокотехнологичную страну, это является важнейшим велением и вытекает из интересов нашей безопасности.
Наше правительство за 4 месяца сделало все зависящее от него, чтобы сохранить в стране стабильную ситуацию, поскольку именно это является самым важным вызовом постреволюционного периода, что нам удалось. Сегодня наша важнейшая задача – привлечение инвестиций. С этой целью мы идем на реформирование Налогового кодекса, установление независимой судебной системы, сохранение стабильной политической ситуации, для чего в ближайшее время должны быть проведены внеочередные парламентские выборы. Результаты выборов в Совет старейшин Еревана сделали очевидным для всех, что внеочередные парламентские выборы неизбежны и должны состояться по возможности быстро», - подчеркнул премьер.
Глава правительства отметил, что в Армении сегодня преодолены коррупция и монополии, выборы в Совет старейшин Еревана прошли без коррупции, вмешательства  дворовых и криминальных авторитетов.
«Граждане Армении имели возможность проголосовать за того, кого хотели, и наконец, они проголосовали за революцию, внеочередные парламентские выборы, свободную и счастливую Армению. Сегодня деньги не имеют какого-либо влияния на результаты выборов, мы создадим инструменты, чтобы деньги использовались в политике не для покупки голосов, а чтобы сделать более доступным то, что хотят сказать», - отметил Никол Пашинян.