Հայաստանի անդամակցումը ԵԱՏՄ-ին բխում է մեր պետական շահերից. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տիգրան Ուրիխանյանը և Տաճատ Վարդապետյանը, սեպտեմբերի 24-ին Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Հանրապետության խորհրդի ղեկավար կազմի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների՝ փոխըմբռնման և ավանդական բարեկամության վրա հիմնված հարաբերությունների առավել խորացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական համագործակցության աշխուժացմանը, կարևորվել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ձևաչափում իրականացվող աշխատանքը:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում անդամ երկրների փոխգործակցությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ն գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացման ու տարբեր ծրագրեր իրականացնելու նոր հնարավորություններ է ստեղծել:
«ԵԱՏՄ-ին անդամակցելը բխում է մեր պետությունների շահերից: Մենք պետք է առավել արդյունավետ օգտագործենք ԵԱՏՄ շուկայի հնարավորությունները», - նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջտարածաշրջանային համագործակցությանը, կարևորել սոցիալ-տնտեսական զարգացման համատեղ ծրագրերի իրականացումը:

Membership to EAEU stems from interests of our states: NA’s vice speaker
Delegation headed by the vice parliament speaker Eduard Sharmazanov which is in Belarus on a working visit met on September 24 with the leadership of Republic Council of the National Assembly, Armenia’s NA press service reports.
During the meeting the parties discusses issues on deepening and expanding relations between the two countries. The interlocutors referred to the necessity of intensifying inter-parliamentary cooperation, attached significance to the work carried out by the inter-parliamentary commission.
Speaking about the cooperation among the Eurasian Economic Union member (EAEU) states, Sharmazanov noted that the EAEU has created new opportunities for developing relations with the member states and carry out new joint programs.
“Membership to the EAEU stems from the interests of our states. We must use the opportunities of the EAEU market more effectively,” the NA vice chairman said.