Շահավետ ավանդ՝ Կոնվերս բանկի 25-ամյակի կապակցությամբ
Կոնվերս Բանկը հիմնադրման 25-ամյակի կապակցությամբ ներդնում է նոր՝ «Կոնվերս 25» ավանդ: Սա բանկային համակարգում եզակի ավանդատեսակ է, որի վաղաժամկետ  դադարեցման դեպքում ավանդատուները չեն զրկվում հաշվարկված տոկոսագումարից:
««Կոնվերս 25»-ը ներդրման 25-ամսյա ժամկետով ավանդ է, որի 13-րդ ամսից գործում է ավելի բարձր տոկոսադրույք, քան ներդրման առաջին տարում: Ավանդի վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում հաճախորդին վճարվում է տոկոսագումար՝ հաշվարկված ներդրման պահին գործած (1-12  ամիսների համար) տոկոսադրույքի հիման վրա: Սրանք այս ավանդատեսակի հիմնական առավելություններն են մյուս նմանատիպ առաջարկների համեմատ»,- ասացին Կոնվերս Բանկում:
Որպես «Կոնվերս 25»-ի այլ առավելություններ նշվեցին ավանդադրման ողջ ընթացքում մայր գումարից մասնակի ելքագրումների հնարավորությունը, ինչպես նաև շուկայում առկա նմանատիպ առաջարկների հետ համեմատ ավելի բարձր տոկոսադրույքը:
Նշվեց նաև, որ Կոնվերս Բանկի 25-ամյակի կապակցությամբ Բանկն առաջիկայում հանդես կգա նոր շահավետ առաջարկներով:

Profitable deposit on the occasion of Converse Bank’s 25th anniversary
Converse Bank is launching a new deposit “Converse 25” on the occasion of the Bank's 25th anniversary. This is a unique type of deposit in the banking system; in case of its early termination, depositors are not deprived of the accrued interest amount.
““Converse 25” is a deposit with maturity of 25 months, with a higher interest rate starting from the 13th month of depositing than the interest rate applied during the first year. In case of early termination of the deposit, the interest amount is paid to the customer based on the interest rate applied at the time of making the deposit (for the period of 1-12 months). These are the main advantages of this deposit as compared to other similar offers”, - they said at Converse Bank.
The possibility of partial withdrawal from the principal amount during the deposit maturity, as well as higher interest rates as compared to similar offers available at the market were mentioned as other advantages of “Converse 25”.
It was also mentioned that Converse Bank would soon present other advantageous offers in connection with its 25th anniversary.