ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը որոշում է, թե քանի հոգու պետք է հարցաքննել ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային ձայնագրության գործով
ՀՀ ԱԺ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի և հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստերի առնչությամբ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության մակարդակը քննության առարկա դարձնելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովը փորձում է սահմանել, թե որ պաշտոնատար անձանց առաջինը պետք է հրավիրել հարցաքննության։
Հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանն ընդգծեց, որ զրուցում են երկու մասնակիցներ, բայց դրանում առկա են առնվազն 5 սուբյեկտներ։
Կոստանյանն ասաց, որ որոշ նիստեր կլինեն դռնփակ, քանի որ քննարկվելու են գաղտնի փաստաթղթեր, հարցաքննվելու են մարդիկ, ովքեր տիրապետում են գաղտնի տեղեկությունների։
Կոստանյանը առաջարկեց հստակեցնել այն անձանց ցանկը, որոնց պետք է հրավիրել հարցաքննության: Նա նաև առաջարկեց հրավիրել ՄԻՊ-ին իր ցանկությամբ ներկա գտնվել քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին։

Следственная комиссия обсуждает круг лиц, подлежащих допросу в рамках дела о прослушке разговора между директором СНБ и начальником ССС
Следственная комиссия парламента Армении, созданная с целью изучения уровня защиты прав человека в стране в связи фактами воспрепятствования осуществлению правосудия, нарушения прав на справедливое судебное разбирательство и конфиденциальность телефонных переговоров созвала сегодня второе заседание.
Перед началом заседания председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Геворк Костанян предложил присутствующим установить круг должностных лиц, которые должны быть приглашены в комиссию для допроса.
Он подчеркнул, что в этом телефонном разговоре участвуют два человека, однако как минимум присутствуют пять субъектов.
Геворк Костанян отметил, что некоторые заседания будут проводиться в закрытом режиме, поскольку будут обсуждаться секретные документы и допрошены лица, которые владеют секретной информацией.
Он предложил уточнить круг лиц, которые должны быть приглашены на допрос. Геворк Костанян предложил также на все заседания комиссии приглашать Защитника прав человека Армении.