Պաշտոնեական լիազորություններն է անցել. ՀՔԾ-ն՝ Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք առաջադրելու մասին
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ, ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լևոն Երանոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ և 3–րդ մասերով մեղադրանք է առաջադրվել հանրորեն վտանգավոր այն արարքների համար, որ նա հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ, հայտնում են ՀՔԾ-ից։
Մասնավորապես, ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Լևոն Երանոսյանը, հատուկ միջոցների գործադրման անհրաժեշտություն առաջացնող իրադրություններում գործելու ունակությունը որոշող ստուգումներ անցած չլինելով, չունենալով հատուկ որակավորում  և դրանով իսկ պայմանավորված` չունենալով հատուկ միջոցառումների իրականացման միջոց հանդիսացող «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակներ ստանալու և անձամբ գործադրելու լիազորություն, դրանց կիրառման համար թույլատրելի չափանիշների խախտմամբ, այն է՝ չպահպանելով մարդկանցից առնվազն 2,5 մետր հեռավորությունը, 2018 թվականի ապրիլի 16-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում,  Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում անցկացվող բողոքի զանգվածային ակցիայի ժամանակ գործադրել է 4 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակ, ինչի հետևանքով ցույցի մասնակիցներից ավելի քան 40 հոգի ստացել են տարբեր աստիճանի, այդ թվում` ծանր և միջին ծանրության մարմնական վնասվածքներ:
Լևոն Երանոսյանի կողմից հատուկ միջոցների գործադրման հետևանքով Բաղրամյան պողոտայում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության զորքերի զինծառայողներից 6 հոգի նույնպես ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Բացի այդ, 2018 թվականի ապրիլի 22-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Արցախի պողոտայում անցկացվող բողոքի զանգվածային ակցիայի ժամանակ, կիրառման համար թույլատրելի նույն չափանիշների խախտմամբ, Լևոն Երանոսյանը ցուցարարների նկատմամբ գործադրել է 4 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակ, ինչի հետևանքով ցույցի մասնակիցներից ևս 6–ը ստացել են մարմնական վնասվածքներ:

Экс-замначальника полиции Армении обвиняется в незаконном применении светошумовых гранат
Специальная следственная служба (ССС) Армении предъявила обвинение бывшему командующему войсками полиции, экс-заместителю начальника полиции Левону Ераносяну.
Как сообщает пресс-служба ССС, обвинение предъявлено по по ч. 2 и 3 ст. 309 УК - за совершение им умышленных действий, явно выходящих за пределы его полномочий и причинивших существенный вред правам и законным интересам граждан, соединенное с применением специальных средств, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия.
Согласно обвинению, Левон Ераносян, не имея специальной квалификации и, исходя из этого, полномочий на то, чтобы лично получать и применять спецсредства, в частности светозвуковые гранаты типа «Заря», в нарушение разрешенных стандартов, а именно – без соблюдения дистанции в 2.5 метров между людьми во время проходившей около 15:00 16-го апреля 2018 года на проспекте Баграмяна в Ереване массовой акции протеста – применил светошумовые гранаты типа «Заря» в количестве 4 штук, вследствие чего более 40 участников акции протеста получили телесные повреждения различной степени тяжести, в том числе тяжелые и средней тяжести.
Как указывается, вследствие применения Ераносяном спецсредств на проспекте Баграмяна ранения также получили 6 служащих войск полиции.
Кроме того, 22-го апреля 2018 года, около 14:00, в ходе акции протеста на проспекте Арцаха в Ереване Левон Ераносян в нарушение тех же критериев применил в отношении демонстрантов светошумовые гранаты типа «Заря» в количестве 4 штук, в результате чего 6 протестующих получили телесные повреждения.
В отношении Левона Ераносяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается.