Թուրքմենստանի նախագահը չեղարկել է էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի և աղի անվճար սպառումը
Թուրքմենստանի նախագահ Ղուրբանղուլի Բերդիմուհամեդովը որոշում է ստորագրել, որի համաձայն, 2019 թվականի հունվարի 1-ից այլևս չի լինելու էլեկտրաէներգիայի, գազի, խմելու ջրի և աղի անվճար տրամադրում, հայտնել է «Թուրքմենստանն այսօր» գործակալությունը:
«Հավանություն տալ Թուրքմենստանում սոցիալական արտոնությունների տրամադրման համակարգի հետագա կատարելագործման վերաբերյալ Թուրքմենստանի տեղական խորհուրդների նիստերի մասնակիցների առաջարկություններին և 2019 թվականի հունվարի 1-ից Թուրքմենստանի բնակչությանը էլեկտրաէներգիայով, գազով, խմելաջրով և կերակրի աղով ապահովել վճարովի հիման վրա՝ արտոնյալ գներով», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես նշել է «Չեզոք Թուրքմենստան» թերթը, հանրապետությունում էլեկտրականությունը, գազը և ջուրն անվճար էին, բայց սպառման լիմիտի շրջանակներում: Դրանից ավելի ծախսվածը ենթակա էր վճարման, բայց այնքան ցածր գնով, որ համարվում էր խորհրդանշական:
Բնակչության համար բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ջրի ու կերակրի աղի անվճար տարիֆները Թուրքմենստանում սահմանվել էին 1993 թվականին երկրի առաջին նախագահ Սափարմուրադ Նիազովի կողմից:

Президент Туркмении отменил бесплатное потребление электроэнергии, газа, воды и соли
Президент Туркмении Гурбангулы Бердымухамедов подписал постановление, согласно которому населению с 1 января 2019 года больше не будет бесплатно предоставляться электроэнергия, газ, питьевая вода и соль. об этом сообщило агентство "Туркменистан сегодня".
"Одобрить предложения участников заседания халк маслахаты (местных советов - прим. ТАСС) Туркменистана по дальнейшему совершенствованию системы предоставления социальных льгот в Туркменистане, и с 1 января 2019 года обеспечивать население Туркменистана электроэнергией, газом, питьевой водой и столовой солью на платной основе по льготным ценам", - говорится в сообщении.
В опубликованном агентством документе также говорится, что утрачивает силу постановление о бесплатном потреблении населением электроэнергии, газа и воды, принятое 14 декабря 1992 года и постановление от 14 августа о включении в этот список столовой соли.
Как отмечается в газете "Нейтральный Туркменистан", электричество, газ и вода были в республике бесплатными, но в рамках лимита потребления. Все, что расходовалось сверх него, подлежало оплате, но настолько низкой, что считалось символической.
Бесплатные тарифы на природный газ, электроэнергию, воду и поваренную соль для населения были введены в Туркмении в 1993 году первым президентом страны Сапармуратом Ниязовым.