ԱՄՆ-ն չի կարող եվրոպացիների փոխարեն որոշել՝ ում հետ առևտուր անել
ԱՄՆ-ն չի կարող եվրոպական ընկերությունների փոխարեն որոշել՝ ում հետ և որտեղ առևտուր անել և զարգացնել տնտեսական գործունեությունը: Այդ մասին չորեքշաբթի հայտարարել է Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը:
«Մենք չենք կարող համաձայնել նրա հետ, որ ԱՄՆ-ն է որոշում, թե որ տարածաշրջանների հետ եվրոպական ընկերությունները կարող են առևտուր իրականացնել», - ասել է վարչապետը:
Միշելն արևմտյան առաջնորդներից առաջինն է Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում երկկողմ հանդիպում անցկացրել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: 2019 թվականի հունվարից Բելգիան երկու տարով զբաղեցնելու է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամի աթոռը:
Բելգիայի վարչապետը նշել է, որ իրենք «միամիտ չեն Իրանի և նրա տարածաշրջանային դերի կարևորության հարցում»:
«Միևնույն ժամանակ, իրանական միջուկային էներգետիկան ապամոնտաժելու մասին համաձայնագիրը քաղաքական երկխոսության ճանապարհ է բացում՝ Իրանում աջակցելու համար ուժերին, որոնք ցանկանում են արդիականացնել երկիրը, ամրապնդել տնտեսությունը և որոնք պատրատ են ստանձնել միջուկային դեէսկալացիայի վերաբերյալ պարտավորություններ»,- նշել է Միշելը:

США не могут решать за европейцев, с кем им торговать
США не могут решать за европейские компании, с кем и где им торговать и развивать экономическую деятельность, заявил в среду премьер-министр Бельгии Шарль Мишель.
"Мы не можем согласиться с тем, что США решают в отношении регионов, с которыми европейские компании могут вести торговлю и где им развивать экономическую деятельность", — сказал премьер в эфире телерадиокомпании RTBF.
Мишель первым из западных лидеров провел на полях Генассамблеи ООН в Нью-Йорке двустороннюю встречу с президентом Ирана Хасаном Роухани. С января 2019 года Бельгия на два года займет кресло непостоянного члена Совета Безопасности ООН.
По словам бельгийского премьера, "мы не наивны в отношении Ирана и важности его региональной роли". "В то же время соглашение о демонтаже иранской ядерной энергетики открывает канал политического диалога, чтобы поддержать силы в Иране, которые хотят модернизировать страну, укрепить экономику и готовы взять на себя обязательства по ядерной деэскалации", — заметил Мишель.