Եվրասիական տնտեսական միությունը երկու տարուց կարող է ստանալ ԱՀԿ-ի դիտորդի կարգավիճակ
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության դիտորդի կարգավիճակ ստանալու Եվրասիական տնտեսական միության կողմից սկսած ընթացակարգը կարող է տևել մոտ երկու տարի: Այս մասին ТАСС-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
«Սկզբում մենք պետք է ստանանք մեր երկրների համաձայնությունը, այնուհետև այդ առաջարկը կներկայացնենք պետությունների ղեկավարներին: Այն բանից հետո, երբ նրանք կտան իրենց համաձայնությունը, կդիմենք Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը: Կարծում եմ՝ դա կտևի առավելագույնը երկու տարի», - ասել է Սարգսյանը:
Սարգսյանն ընդգծել է, որչ Եվրասիական տնտեսական միության հինգ անդամներից չորսն ԱՀԿ-ի լիիրավ անդամներ են: Դա նշանակում է, որ երբ ԱՀԿ-ի հարթակներում բանավեճ է ծավալվում մաքսատուրքերին կամ փոխադարձ առևտրի խոչընդոտներին վերաբերող այս կամ այն հարցի շուրջ, այդ երկրները չեն կարող ինքնուրույն նման բանակցություններ վարել, քանի որ այդ լիազորությունները հանձնված են վերազգային մարմնին՝ ԵԱՏՀ-ին:
«Մեզ նույնպես մեր երկրները՝ Ղրղզստանը, Հայաստանը, հրավիրում են մասնակցել այդ բանավեճերին, որպեսզի ներկայացվի Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր դիրքորոշումը, որովհետև այժմ նրանք չեն կարող որոշում ընդունել սակագների նվազեցման կամ բարձրացման վերաբերյալ: Եվ քանի որ թե՛ Ղրղզստանը, թե՛ Հայաստանը նախ եղել են Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամներ, իսկ այնուհետև դարձել Եվրասիական տնտեսական միության մասնակիցներ, ապա այստեղ որոշակի հարցեր են ծագում, որոնց վերաբերյալ հարկավոր են բոլոր երկրների հետ համաձայնեցված որոշումները: Եվ այս տեսակետից, իհարկե, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության հարթակի քննարկումներին մեր մասնակցությունը արդյունավետ ու օգտակար կլինի բոլորի համար», - պարզաբանել է ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահը:

Евразийский экономический союз может через два года получить статус наблюдателя в ВТО
Процедура получения Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) статуса наблюдателя во Всемирной торговой организации (ВТО) может занять около двух лет. Об этом сообщил в интервью ТАСС председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян.
"Сначала мы должны получить согласие наших стран, потом представим это предложение главам государств. После того, как они дадут свое согласие, обратимся во Всемирную торговую организацию. Думаю, максимум два года", - сказал он.
Саркисян подчеркнул, что четыре страны из пяти членов Евразийского экономического союза являются полноправными членами ВТО. Это означает, что когда на площадках ВТО разворачивается дискуссия по тем или иным вопросам таможенных пошлин или препятствий во взаимной торговле, эти страны самостоятельно не могут вести такие переговоры, так как эти полномочия переданы наднациональному органу - ЕЭК.
"И нас тоже приглашают наши страны - Кыргызстан, Армения - участвовать в этих дискуссиях, чтобы представлять общую позицию Евразийского экономического союза, потому что они не могут сейчас самостоятельно принимать решение по понижению или повышению тарифов. А так как и Кыргызстан, и Армения были сначала членами Всемирной торговой организации, а потом стали участниками Евразийского экономического союза, то здесь возникают определенные вопросы, по которым нужны решения, согласованные со всеми странами. И с этой точки зрения, конечно же, наше участие на площадке Всемирной торговой организации будет эффективным и полезным для всех", - пояснил председатель коллегии ЕЭК.