Արցախի ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանի շնորհիվ էր, որ կարողացանք նոր որակի դնել իրավապաշտպան աշխատանքը. Արման Թաթոյան
Ամեն ինչ պետք է անել Արցախը՝ ժողովրդավարության տեսանկյունից, աշխարհին ճանաչելի դարձնելու համար, այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ մեր աշխատանքի և նրա ջանքերի շնորհիվ էր, որ մենք կարողացանք նոր որակի վրա դնել իրավապաշտպան աշխատանքը և ցույց տալ, որ տարածքի քաղաքական կարգավիճակը չպետք է ոչ մի նշանակություն ունենա իրավունքների պաշտպանության համար։ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի շնորհիվ էր, որ մենք միջազգային ասպարեզում ներկայացրեցինք, ունեցանք նաև ասուլիսներ եվրոպական երկրներում։ Ադրբեջանն անընդհատ խանգարում էր, բայց կապ չունի։ Իրավունքների պաշտպանությունը միշտ առաջնային է», - ասաց Արման Թաթոյանը։
Անդրադառնալով Արցախի ՄԻ պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հրաժարականին՝ Արման Թաթոյանը հրաժարվեց նշել հնարավոր պատճառներ՝ լրագրողներին հորդորելով այդ մասին հարցնել հենց Մելիքյանին։
Արման Թաթոյանն ասաց՝ ցավում է, որ միջազգային կազմակերպությունները դրսևորում են միակողմանի մոտեցում և մարդու իրավունքների տեսանկյունից պատշաճ գնահատականի չեն արժանացնում Արցախի բնակչության հանդեպ մարդու իրավունքների խախտման վերաբերյալ հարցերը։

Благодаря омбудсмену Арцаха Рубену Меликяну нам удалось поднять на новый уровень правозащитную деятельность – Арман Татоян
Необходимо сделать все возможное для узнаваемости Арцаха в мире с точки зрения демократии, заявил сегодня журналистам после заседания правительства омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Именно благодаря нашей работе с Защитником прав человека Арцаха и его усилиям нам удалось поднять на новый уровень правозащитную деятельность и продемонстрировать, что политический статус территории не должен иметь никакого значения для защиты прав. Благодаря Защитнику прав человека Арцаха мы представили это на международной арене и провели также пресс-конференции в европейских странах. Азербайджан постоянно мешал, но не имеет значения. Защита прав – всегда приоритет», - сказал Арман Татоян.
Что касается отставки омбудсмена Рубена Меликяна, то Арман Татоян отказался назвать возможные причины, призвав журналистов спросить об этом у Мелякяна.
Арман Татоян также выразил сожаление в связи с тем, что международные организации проявляют односторонний подход и не удостаивают надлежащей оценки вопросы нарушения прав человека в отношении населения Арцаха.