Մնացականյան. Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԿԽՄԿ մարդասիրական առաքելությունը Հայաստանում և Արցախում
Սեպտեմբերի 27-ին Նյու Յորքում տեղի է ունեցել ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Փիթեր Մաուերի հետ:
Արտգործնախարարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԿԽՄԿ մարդասիրական առաքելությունը,  շարունակական գործունեությունը Հայաստանում և Արցախում՝ գոհունակություն հայտնելով կառույցի կողմից սահմանամերձ գոտիների բնակիչներին աջակցություն ցուցաբերելուն ուղղված ծրագրերի իրականացման կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին և արժևորում է դրանց գործնական կիրառման հարցում ԿՄԽԿ-ի հետ ձևավորված համագործակցությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համագործակցությունը:

Зограб Мнацаканян: Армения придает большую важность гуманитарной миссии МККК в Армении и Арцахе
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в рамках участия в работе 73-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН встретился в Нью-Йорке с президентом Международного комитета Красного Креста Петером Маурером, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Глава МИД отметил, что Армения придает большую важность гуманитарной миссии и последовательной деятельности МККК в Армении и Арцахе, выразив удовлетворение в связи с реализацией программ, направленных на содействие жителям приграничных районов.
В ходе встречи Зограб Мнацаканян отметил, что Армения привержена принципам международного гуманитарного права и придает ценность их применению в процессе сотрудничества с МККК.
Собеседники обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, выразив готовность продолжать сотрудничество.