Զոհրաբ Մնացականյանը Թորբյորն Յագլանդին է ներկայացրել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումը
28/09/2018 11:41
Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը, քննարկել ԵԽ-ին Հայաստանի ներգրավվածությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Հայաստանի արտգործնախարարը ու Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել են կազմակերպության առջև ծառացած մի շարք խնդիրներին լուծումներ գտնելու հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:
ԱԳ նախարարն անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին, նոր կառավարության ծրագրային առաջնահերթություններին, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության ամրապնդմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ջանքերին:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը զրուցակցին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման գործընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումն ու առաջնայնությունները՝ բանակցային գործընթացի առաջմղման համար կարևորելով խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը, զինադադարի անշեղ պահպանումն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարումը:

Зограб Мнацаканян представил Турбьерну Ягланду позицию армянской стороны в переговорном процессе по карабахскому урегулированию
28/09/2018 12:50
В рамках участия в работе 73-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился в Нью-Йорке с генеральным секретарем Совета Европы Турбьерном Ягландом.
Собеседники высоко оценили сформировавшееся между Арменией и Советом Европы эффективное сотрудничество, обсудили ряд вопросов, касающихся вовлеченности Армении в СЕ.
Глава МИД Армении и генсек Совета Европы обратились к возможностям поиска решений ряда вставших перед организацией проблем и прилагаемым в этом направлении усилиям.
Зограб Мнацаканян представил последние внутриполитические развития в Армении, приоритеты программы нового правительства, в том числе усилия, направленные на защиту прав человека, укрепление демократии и борьбу с коррупцией.
Глава внешнеполитического ведомства представил собеседнику также позицию и приоритеты армянской стороны в процессе урегулирования карабахского конфликта, отметив важность формирования атмосферы мира, соблюдения режима прекращения огня и отказа от агрессивной риторики для продвижения переговорного процесса.