Պուտինը կոչ է արել ԱՊՀ-ի գործընկերներին ընդլայնել ազգային արժույթներով փոխադարձ գործարքների ծավալը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դուշանբեում ԱՊՀ գագաթնաժողովին ընդգծել է միության ներսում ապրանքաշրջանառության աճը՝ չնայած բացասական արտաքին հանգամանքներին, ինչպես նաև կոչ է արել ընդլայնել ազգային արժույթներով փոխադարձ գործարքների ծավալը: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ռուսաստանի նախագահի ելույթը ԱՊՀ ղեկավարների հանդիպմանը տեղի է ունեցել փակ դռների հետևում: Ինչպես նշել է Պեսկովը, ՌԴ նախագահն իր խոսքում ընդգծել է ԱՊՀ-ի և միության շրջանակում փոխգործակցության նշանակությունը քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և մարդասիրական, ինչպես նաև իրավապահ ոլորտներում:
«Պուտինը խոսել է այն մասին, որ բարդ համաշխարհային տնտեսական կոնյունկտուրան խոչընդոտ չի դարձել, որպեսզի 2018 թվականի հունվար-հունիսին միության ներսում ապրանքաշրջանառությունն ավելանա մոտ 15 տոկոսով:
Այժմ այն կազմում է մոտ 85 միլիարդ դոլար՝ չնայած մի շարք բացասական արտաքին գործոններին»,- նշել է նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Պեսկովի խոսքով՝ Ռուսաստանի նախագահը կոչ է արել առավելագույնս բացել ԱՊՀ-ում ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրի ներուժը, ինչպես նաև խոսել է «ազգային արժույթներով փոխադարձ հաշվարկների պրակտիկայի ընդլայնման անհրաժեշտության, արտաքին քաղաքական դաշտում՝ ՄԱԿ-ում գործողությունների համակարգման մասին»:

Путин призвал коллег по СНГ расширить взаимные расчеты стран в нацвалютах
Президент РФ Владимир Путин на саммите СНГ в Душанбе в пятницу отметил рост товарооборота внутри Содружества, несмотря на негативную внешнюю конъюнктуру, а также призвал расширить объем взаимных расчетов в национальных валютах. Об этом журналистам рассказал пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
Выступление главы российского государства на встрече лидеров в узком составе прошло за закрытыми дверями. Как отметил Песков, президент РФ в своей речи подчеркнул значимость СНГ и взаимодействия в рамках Содружества на политическом, социально-экономическом и на гуманитарном треках, а также в правоохранительной сфере.
"Путин говорил о том, что нелегкая глобальная экономическая конъюнктура <…> не стала препятствием для того, что в январе - июне 2018 года товарооборот внутри Содружества увеличился почти 15%. Сейчас он составляет почти $85 млрд, несмотря на ряд негативных внешних факторов", - отметил пресс-секретарь президента.
По словам Пескова, российский лидер призвал максимально раскрыть потенциал договора о зоне свободной торговли в СНГ, а также говорил "о необходимости расширения практики взаимных расчетов в нацвалютах, о координации действий на внешнеполитической арене, в ООН".