Հայաստանի արտգործնախարարը Մոնղոլիայի գործընկերոջ հետ քննարկել է առտևրատնտեսական հարաբերությունները
Սեպտեմբերի 28-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց իր մոնղոլ գործընկերոջ՝ Դամդին Ցոգթբաաթարի հետ, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Ներկայացնելով Հայաստանի զարգացման օրակարգի շարժիչ ուժ համարվող նորարարության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները՝ նախարար Մնացականյանը կարևորեց տվյալ ուղղություններով համագործակցությունը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հատուկ անդրադարձ կատարվեց առտևրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ուղիներին:
Հանդիպման ավարտին Զոհրաբ Մնացականյանն ու Դամդին Ցոգթբաաթարը ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Մոնղոլիայի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական և ծառայողական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի վերացման մասին համաձայնագիրը»:
Կողմերը վստահություն հայտնեցին, որ համաձայնագիրը ճանապարհ է բացում մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման համար, ինչը լավ խթան կհանդիսանա հասարակությունների միջև շփումներ ակտիվացնելու համար:

Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with his Mongol counterpart Damdin Tsogtbaatar in New York on September 28.
The interlocutors discussed a number of issues on bilateral relations. Briefing on Armenia’s achievements on innovative and IT sectors, Minister Mnatsakanyan attached significance to the cooperation and implementation of joint programs.
The parties particularly referred to the development of trade-economic relations between the two countries.
At the end of the meeting Mnatsakanyan and Tsogtbaatar signed agreement on free visa regime between Mongolia and Armenia for the people with diplomatic and service passports.
The parties expressed conviction that the agreement opens a path for establishment of free visa regime which will contribute to intensification of contacts between the peoples of the two countries.