Հայաստանի արտգործնախարարը Մոնղոլիայի գործընկերոջ հետ քննարկել է առտևրատնտեսական հարաբերությունները
Սեպտեմբերի 28-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց իր մոնղոլ գործընկերոջ՝ Դամդին Ցոգթբաաթարի հետ, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Ներկայացնելով Հայաստանի զարգացման օրակարգի շարժիչ ուժ համարվող նորարարության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները՝ նախարար Մնացականյանը կարևորեց տվյալ ուղղություններով համագործակցությունը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հատուկ անդրադարձ կատարվեց առտևրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ուղիներին:
Հանդիպման ավարտին Զոհրաբ Մնացականյանն ու Դամդին Ցոգթբաաթարը ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Մոնղոլիայի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական և ծառայողական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի վերացման մասին համաձայնագիրը»:
Կողմերը վստահություն հայտնեցին, որ համաձայնագիրը ճանապարհ է բացում մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման համար, ինչը լավ խթան կհանդիսանա հասարակությունների միջև շփումներ ակտիվացնելու համար:

Зограб Мнацаканян и глава МИД Монголии обсудили торгово-экономические отношения
В рамках 73-й сессии Генеральной ассамблеи ООН глава МИД Армении Зограб Мнацаканян 28 сентября провел встречу со своим монгольским коллегой Дамдином Цогтбаатаром, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающиеся развития двусторонних отношений. Представив достижения Армении в считающейся движущей силой повестки развития Армении сфере инноваций и информационных технологий, министр Мнацаканян отметил важность сотрудничества в этом направлении и реализации совместных программ. Особое внимание было уделено развитию торгово-экономических отношений.
В завершение встречи Зограб Мнацаканян и Дамдин Цогтбаатар подписали соглашение об отмене виз для лиц с дипломатическими и служебными паспортами Армении и Монголии.
Стороны выразили уверенность в том, что соглашение открывает путь для либерализации визового режима, что станет хорошим стимулом для активизации контактов  между обществами.