Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների նորացումն առաջին հերթին պահանջում է վերանայել ՌԴ ուժային ներկայությունը ՀՀ-ում. Չուգասզյան
29/09/2018 13:34
Ամեն բան, այդ թվում ազգը, կորցնում է ամեն ինչ և ինքն էլ, ի վերջո, կորչում է, եթե հետամուտ չի լինում իր առաքելությանը, «Սասնա ծռեր» կուսակցության համագումարին հայտարարեց կուսակցության նախագահության անդամ Վարուժան Ավետիսյանը։
«Մենք ևս շեղվել ենք մեր առաքելությունից և դա է այն ամենի պատճառը, ինչ պատահեց և մինչ օրս տեղի է ունենում մեզ հետ։ Մնացյալը հետևանքների շղթաների օղակներ են», - ասաց Վարուժան Ավետիսյանը։
Նա նշեց, թե առաջին քայլը, որ պետք է արվի այդ ուղու վրա, մտածողության փոփոխությունն է։
«Պետք է ստեղծենք և կարող ենք ստեղծել ազգային պետություն, ինքնակազմակերպվել և սկսել վերելքի ուղին», - հայտարարեց Ավետիսյանը։
Կուսակցության նախագահության մյուս անդամ Գարեգին Չուգասզյանն էլ իր հերթին հայտարարեց, որ Հայաստանը համարում է, որ Ռուսաստանն իր համար կարող է իրապես լինել լուրջ գործընկեր, եթե երկկողմ համաձայնությամբ գույքագրման ենթարկվեն, վերանայվեն, վերագնահատվեն և շահերի փոխադարձ հաշվառմամբ նորացվեն Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները՝ դրանք բերելով նորմալ և բնականոն գործընկերային ձևաչափի՞
«Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների նորացումն առաջին հերթին պահանջում է վերանայել Հայաստանում Ռուսաստանի ուժային ներկայությունը։ Հայաստանի համար անընդունելի է իր սահմանների պահպանության իրականացումն օտարերկրյա պետության սահմանապահ ուժերի կողմից, ուստի նա առաջնահերթ է համարում դրանց ստորաբաժանումների անհապաղ դուրսբերումը և սահմանի պահպանումը հայկական կողմին հանձնումը», - հայտարարեց Գարեգին Չուգասզյանը։

Рестарт отношений между Арменией и Россией в первую очередь требует пересмотреть силовое присутствие РФ в Армении – Гарегин Чугасзян
29/09/2018 14:31
Нация теряет все и, в конце концов, исчезает, если не следует своей миссии, заявил сегодня на учредительном съезде партии «Сасна црер» член правления партии Варужан Аветисян.
«Мы также отклонились от своей миссии и в этом причина всего того, что произошло и происходит по сей день с нами», - сказал Варужан Аветисян.
Он отметил, что первый шаг, который должен быть сделан на этом пути, – изменение мышления.
«Мы должны и можем создать национальное государство, самоорганизаваться и начать путь подъема», - заявил Аветисян.
Другой член правления партии «Сасна црер» Гарегин Чугасзян в свою отметил, что Армения считает, что России может действительно быть для нее серьезным партнером, если отношения между Арменией и Россией, по двустороннему согласию, будут инвентаризованы, переоценены и обновлены с учетом взаимным интересов – приведены в формат нормального партнерства.
«Рестарт отношений между Арменией и Россией в первую очередь требует пересмотреть силовое присутствие России в Армении. Для Армении неприемлемо осуществление охраны ее границ пограничными силами иностранного государства, посему она считает приоритетом незамедлительное вывод этих подразделений и передачу охраны границ армянской стороне», - заявил Гарегин Чугасзян.