ՀՀ արտգործնախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը պատրաստակամություն են հայտնել ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը
29/09/2018 10:53
Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուեսս Միթչելի հետ:
Նախարարը պետքարտուղարի տեղակալին ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական ժողովրդավարական զարգացումները, կառավարության ծրագրային առաջնահերթությունները, մասնավորապես, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը։ Մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, Հայաստանի զարգացման օրակարգի, հատկապես՝ վերջինիս շարժիչ ուժ դիտարկվող նորարարական և գիտակրթական ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման շուրջ՝ այս առումով կարևորելով Հայաստան - ԱՄՆ միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել ենտարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք խնդիրների, մասնավորապես Մերձավոր Արևելքում էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանությանը, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀՄ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ջանքերին:

Глава МИД Армении и помощник госсекретаря США выразили готовность активизировать политический диалог
29/09/2018 14:15
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в рамках 73-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке встретился с помощником госсекретаря США по делам Европы и Евразии Уэссом Митчеллом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Глава МИД представил помощнику госсекретаря внутриполитические демократические события в Армении, программные приоритеты правительства, в частности, в сферах защиты прав человека и борьбы с коррупцией.
Стороны выразили готовность активизировать политический диалог. Состоялся также обмен мнениями по дальнейшему углублению взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической сфере, повестке развития Армении, особенно рассматриваемых в качестве движущей силы инновационной и научно-образовательной областях. В данном контексте была подчеркнута важность деятельности межправительственной комиссии Армения – США.
Собеседники затронули также ряд вопросов региональной и международной повестки, в частности, защиты этнических и религиозных меньшинств на Ближнем Востоке и борьбы международного сообщества против терроризма.
Стороны обратились и к усилиям по мирному урегулированию карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.