Մնացականյան. Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԿԽՄԿ մարդասիրական առաքելությունը Հայաստանում և Արցախում
Սեպտեմբերի 27-ին Նյու Յորքում տեղի է ունեցել ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Փիթեր Մաուերի հետ:
Արտգործնախարարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԿԽՄԿ մարդասիրական առաքելությունը,  շարունակական գործունեությունը Հայաստանում և Արցախում՝ գոհունակություն հայտնելով կառույցի կողմից սահմանամերձ գոտիների բնակիչներին աջակցություն ցուցաբերելուն ուղղված ծրագրերի իրականացման կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին և արժևորում է դրանց գործնական կիրառման հարցում ԿՄԽԿ-ի հետ ձևավորված համագործակցությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համագործակցությունը:

Armenia rates high ICRC humanitarian mission in Armenia and Karabakh: Armenia’s FM
Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with the President of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Peter Maurer on September 27 in New York.
The Foreign Minister noted that Armenia rates high the ICRC's humanitarian mission, continuous activity in Armenia and Karabakh and expressed gratitude for the implementation of programs of support to the people of border villages.
During the meeting Mnatsakanyan stressed that Armenia is loyal to the principles of international humanitarian rights and highly rates the cooperation with the ICRC in their practical application.