Նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Նախագահ Սարգսյանը հոկտեմբերի 3-ին Նյու Յորքում կմասնակցի Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտի ամենամյա Գալա մրցանակաբաշխությանը: Այս տարի ինստիտուտի համահիմնադիր, ամերիկացի դիվանագետ Ջոն Էդվին Մրոզի անունը կրող Համաշխարհային պետական գործչի մրցանակը կշնորհվի Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Նախկինում ինստիտուտի տարեկան մրցանակին արժանացել են ԱՄՆ 41-րդ նախագահ Ջորջ Բուշը, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը, Միացյալ Թագավորության նախկին վարչապետ Թոնի Բլեերը, Գերմանիայի նախկին կանցլեր Հելմուտ Քոլը, Չեխիայի նախկին նախագահ Վացլավ Հավելը, Ֆինլանդիայի նախկին նախագահ, 2008 թվականի Խաղաղության նոբելյան մրցանակակիր Մարտի Ահտիսաարին և այլք:
Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտը հիմնադրվել է 1980 թվականին: Այն միջազգային հեղինակավոր կառույց է, որը հանդես է գալիս տարբեր նախաձեռնություններով, մասնավորապես կիբերանվտանգության, կանխարգելիչ դիվանագիտության, տնտեսական և տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտներում: Տարբեր տարիներին ինստիտուտի պատվավոր նախագահներ և տնօրեններ են եղել քաղաքական, գործարար, գիտական աշխարհի այնպիսի ճանաչված ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Ռումինիայի նախկին նախագահ Էմիլ Կոնստանտինեսկուն, Գերմանիայի նախկին փոխկանցլեր և արտաքին գործերի նախարար Հանս Դիտրիխ Գենշերը, «ՊեպսիԿո» ընկերության հիմնադիրի Դոնալդ Քենդալը և շատ ուրիշներ:

President of Armenia Armen Sarkissian has departed for the United States on a working visit.
On October 3 President Sarkissian will participate in EastWest Institute’s Annual Awards Gala in New York.
This year the John Edwin Mroz Global Statesman Award will be given to President of Armenia Armen Sarkissian.
Previously the annual awards of the Institute were given to 41st President of the United States George Bush, former U.S. Secretary of State Henry Kiesinger, former UK Prime Minister Tony Blare, former German Chancellor Helmut Kohl, and others.
EastWest Institute was established in 1980. It is an international not-for-profit, non-partisan "think and do" tank focusing on international conflict resolution through a variety of means, including track 2 diplomacy and track 1.5 diplomacy (conducted with the direct involvement of official actors), hosting international conferences, and authoring publications on international security issues.
The organization employs networks in political, military, and business establishments in the United States, Europe, and the former Soviet Union.