Իրանը Սիրիայում հրթիռային հարվածներ է հասցրել Ահվազի ահաբեկչության կազմակերպիչներին
Իրանի «Իսլամական հեղափոխության պահապանների» կորպուսը երկուշաբթի  առավոտյան Սիրիայում հրթիռահարվածներ է հասցրել Եփրատ գետից արեւելք ընկած տարածքին, որտեղ, ինչպես պնդվում է, գտնվում էին իրանական Ահվազում իրականացված ահաբեկչության կազմակերպիչները, հայտնել է Fars գործակալությունը:
Նրա տեղեկատվությամբ՝ ահաբեկիչներին հարվածներ հասցնելիս գործի են դրվել բալիստիկ հրթիռներ: Սեպտեմբերի 22-ին Ահվազում ահաբեկչական գործողություն է կատարվել զորահանդեսի ժամանակ: Մարդկանց վրա կրակ են բացել անհայտ զինված անձնիք, որոնք գտնվում էին տրիբունայի հետևում: Զոհվել է առնվազն 29 մարդ, վիրավորվել մոտ 60 մարդ:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության  հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենիեն հայտարարել է, որ Ահվազում ահաբեկչությունը կազմակերպվել էր Սաուդյան Արաբիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կողմից ԱՄՆ-ի աջակցությամբ:

Иранские ВС нанесли удар по террористам в Сирии, причастным к теракту в Ахвазе
Корпус "стражей исламской революции" (КСИР, элитные части Вооруженных сил Ирана) нанес в понедельник утром ракетные удары по территории Сирии к востоку от реки Евфрат, где, как утверждается, находились организаторы теракта в иранском Ахвазе,  сообщило агентство Fars.
По его информации, при нанесении ударов по террористам были задействованы баллистические ракеты.
22 сентября во время военного парада в Ахвазе был совершентеракт. Огонь по людям открыли неизвестные вооруженные лица, находившиеся за трибуной. Не менее 29 человек погибли, еще около 60 получили ранения.
Руководитель и духовный лидер Исламской Республики Иран аятолла Али Хаменеи заявил, что теракт в Ахвазу был организован Саудовской Аравией и ОАЭ при поддержке США.