Նորակառույց բնակարանների համար վարկի մարման ժամկետը կլինի 30 տարի. վարչապետն աննախադեպ որոշում է կայացրել (Տեսանյութ)
01/10/2018 11:48
Երիտասարդ ընտանիքները արտոնյալ պայմաններով կարող են ձեռք բերել բնակարաններ, Facebook-յան ուղիղ եթերում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե եթե նախկինում երիտասարդ ընտանիք էր հարմարվում այն ընտանիքը, որտեղ ամուսինների գումարային տարիքը առավելագույնը 65-ն էր, ապա հիմա այն դարձել է 70 տարի։
«Երիտասարդ ընտանիքները ոչ նորակառույց բնակարաններից կարող են տներ ձեռք բերել հետևյալ պայմաններով՝ Երևանում հիփոթեքային վարկի տոկոսը առավելագույնը կլինի 7.5 տոկոս, իսկ մարզերոմ՝ 5.5 տոկոս», - ասաց նա։
Վարչապետն ասաց, որ հիփոթեքային տոկոսների էական փոփոխություն է տեղի ունեցել։
«Եթե նախկինում պահանջվում էր, որ բնակարան ձեռք բերելու համար կանխավճարը լինի 30 տոկոս, ապա հիմա կանխավճարը կարող է լինել 10 տոկոս, եթե առկա է 2-րդ գույքի գրավ», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ այս ծրագրի շրջանակներում երկրորդային շուկայից՝ ոչ նորակառույց շենքերից, կարելի է գնել մինչև 25 միլիոն դրամ արժողությամբ բնակարան, իսկ առաջնային շուկայից՝ նորակառույց շենքերից՝ 30 միլիոն դրամի չափով բնակարան։
«Նորակառույց բնակարանների համար վարկի մարման ժամկետը 30 տարի է, սա աննախադեպ ժամկետ է, նախկինում Հայաստանում երբեք այսպիսի ժամկետով հիփոթեքային վարկեր չեն տրվել», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ոչ նորակառույց շենքերից բնակարան ձեռք բերելու համար կգործի վարկի մարման 20 տարի ժամկետը։

Срок погашения кредита за жилье в новостройке продлен до 30 лет – премьер принял беспрецедентное решение
Молодые семьи смогут приобретать квартиры на льготных условиях, об этом заявил в прямом эфире Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что если прежде молодой считалась семья, в которой суммарный возраст супругов составлял максимально 65 лет, то сейчас порог повышен до 70.
«Молодые семьи смогут приобрести жилье не в новостройках на следующих условиях: в Ереване процент на ипотечный кредит будет составлять максимум 7.5%, в областях – 5.5%», - сказал он.
Премьер отметил, что есть также существенное снижение ипотечных процентов.
«Если в прошлом для приобретения квартиры первичный взнос должен был составлять 30%, то сейчас аванс при ипотеке снижен до 10%, если есть залог в качестве 2-го имущества»,- заявил Пашинян.
Никол Пашинян подчеркнул, что по этой программе на вторичном рынке, не в новостройках, можно купить квартиру стоимостью 25 млн. драмов, а на первичном рынке, в новостройках – за 30 млн. драмов.
«Срок погашения кредита за жилье в новостройке – 30 лет, это беспрецедентный срок, в прошлом в Армении не выдавались ипотечные кредиты с таким сроком», - отметил премьер.