ՀՅԴ-ն Նիկոլ Փաշինյանից արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հարցը քննարկելու հրավեր դեռևս չի ստացել
02/10/2018 15:53
ՀՅԴ-ն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հարցը քննարկելու հրավեր դեռևս չի ստացել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Մենք կողմ ենք ընտրությունների անցկացմանը, բայց դեմ՝ դրանց անհապաղ անցկացման», - նշեց նա՝ հավելելով, որ դրանք պետք է անցկացվեն անհրաժեշտ տրամաբանական քայլեր կատարելուց հետո:
Նրա խոսքով՝ առաջին քայլը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները նոր Ընտրական օրենսգրքով անցկացնելն է, որում առկա է ռեյտինգային համակարգը:
Ռուստամյանը հայտարարեց, որ մեկ տարուց ոչ ավելի ժամկետ է պետք, որպեսզի այս ամենը կյանքի կոչվի ու բոլոր խնդիրները լուծվեն:
Նա նաև նկատեց, որ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները չի կարելի հիմք համարել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ավելի արագ անցկացնելու համար.
«Ըստ էության, ոչ թե եղել է ավագանու ընտրություն, այլ եղել է հանրաքվե, այն էլ լոկալ հանրաքվե բառիս բուն իմաստով, անցկացվել է միայն Երևանում: Մենք, ճիշտն ասած, չենք իմացել, որ մասնակցում ենք հանրաքվեի, մենք իմացել ենք, թե մասնակցում ենք ավագանու ընտրություններին: Բայց եթե այդպես է դիտարկվում, որ հանրաքվեի է դրվել մի հարց՝ ժողովուրդն ուզում է ԱԺ-ն լուծարվի, թե՝ ոչ, կարծում եմ, որ այդ պարագայում հանրաքվեի արդյունքները ճիշտ չեն ներկայացվում, սխալ են ամփոփվել, որովհետև ոչ թե 82 տոկոսն է ուզում, այլ 100 տոկոսը», - նկատեց Ռուստամյանը։

ARF-D receives no invitation from PM to discuss conduction of snap parliamentary elections
The Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun (ARF-D) has not received invitation from Prime Minister Nikol Pashinyan to discuss the issue on conduction of snap parliamentary elections, ARF-D faction head Armen Rustamyan told the reporters on Tuesday.
“We are for the conduction of elections but against their immediate conduction,” he said, adding that they should be conducted after necessary logical steps.
The first step, according to him, is the conduction of elections by the new Electoral Code which has a rating system.
Rustamyan stated that less than a year is necessary for implementing the necessary steps and solution of all the issues.
He also noted that the Yerevan City Council elections should not be viewed as a basis for speeded-up conduction of snap parliamentary elections.
“In essence, they were not City Council elections but a referendum, a local referendum in Yerevan. To speak frankly, we did not know that we are participating in a referendum, we thought they were City Council elections. But if it is viewed so that the referendum included question to conduct snap parliamentary elections or not, then I think the results of the referendum were summed up incorrectly – not the 82% wants it but the 100%,” Rustamyan noted.