ՀՅԴ-ն Նիկոլ Փաշինյանից արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հարցը քննարկելու հրավեր դեռևս չի ստացել
02/10/2018 15:53
ՀՅԴ-ն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հարցը քննարկելու հրավեր դեռևս չի ստացել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Մենք կողմ ենք ընտրությունների անցկացմանը, բայց դեմ՝ դրանց անհապաղ անցկացման», - նշեց նա՝ հավելելով, որ դրանք պետք է անցկացվեն անհրաժեշտ տրամաբանական քայլեր կատարելուց հետո:
Նրա խոսքով՝ առաջին քայլը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները նոր Ընտրական օրենսգրքով անցկացնելն է, որում առկա է ռեյտինգային համակարգը:
Ռուստամյանը հայտարարեց, որ մեկ տարուց ոչ ավելի ժամկետ է պետք, որպեսզի այս ամենը կյանքի կոչվի ու բոլոր խնդիրները լուծվեն:
Նա նաև նկատեց, որ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները չի կարելի հիմք համարել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ավելի արագ անցկացնելու համար.
«Ըստ էության, ոչ թե եղել է ավագանու ընտրություն, այլ եղել է հանրաքվե, այն էլ լոկալ հանրաքվե բառիս բուն իմաստով, անցկացվել է միայն Երևանում: Մենք, ճիշտն ասած, չենք իմացել, որ մասնակցում ենք հանրաքվեի, մենք իմացել ենք, թե մասնակցում ենք ավագանու ընտրություններին: Բայց եթե այդպես է դիտարկվում, որ հանրաքվեի է դրվել մի հարց՝ ժողովուրդն ուզում է ԱԺ-ն լուծարվի, թե՝ ոչ, կարծում եմ, որ այդ պարագայում հանրաքվեի արդյունքները ճիշտ չեն ներկայացվում, սխալ են ամփոփվել, որովհետև ոչ թե 82 տոկոսն է ուզում, այլ 100 տոկոսը», - նկատեց Ռուստամյանը։

АРФД не получила от Никола Пашиняна приглашения к обсуждению внеочередных парламентских выборов
АРФ «Дашнакцутюн» пока не получила от Никола Пашиняна приглашения к обсуждению вопроса внеочередных парламентских выборов, заявил сегодня журналистам руководитель парламентской фракции АРФД Армен Рустамян.
«Мы за проведение выборов, но против их немедленного проведения», - отметил Армен Рустамян, добавив, что выборы должны быть проведены после выполнения необходимых логических шагов.
По его словам, первый шаг – это проведение внеочередных парламентских выборов по новому Избирательному кодексу, в котором есть рейтинговая система.
Армен Рустамян заявил, что требуется больше года, чтобы сделать все это и решить все проблемы.
Он также отметил, что выборы в Совет старейшин Еревана нельзя считать основанием для проведения внеочередных выборов в парламент.
«По сути, состоялись не выборы в Совет старейшин, а референдум, причем локальный референдум в буквальном смысле слова был проведен только в Ереване. Мы, честно говоря, не знали, что участвуем в референдуме. Мы считали, что участвуем в выборах Совета старейшин Еревана. Но если это рассматривается так, что на референдум был вынесен всего один вопрос – хочет народ, чтобы парламент распустился или нет. Считаю, что в этом случае результаты референдума неправильно представляются, неправильно обобщены, поскольку этого хотят не 82 процента, а 100 процентов», - отметил Армен Рустамян.