Կառավարության ղեկավարն ուղղակիորեն միջամտում է Ազգային ժողովի աշխատանքներին. Էդուարդ Շարմազանով
Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, ուղղակի միջամտություն է Ազգային ժողովի աշխատանքներին՝ կառավարության ղեկավարի կողմից, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում քիչ առաջ ասաց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Որևէ մեկը չի ասել՝ արտահերթ չի լինելու, և մենք բանակցել ենք արտահերթի հետ կապված։ Երեկ մեր խմբակցության ղեկավարը վարչապետի հետ բանակցեց և վարչապետը հայտարարեց նաև, որ երկրորդ ռաունդ է սպասվում բանակցությունների, բայց այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, ուղղակի միջամտություն է Ազգային ժողովի աշխատանքներին՝ կառավարության ղեկավարի կողմից», - ասաց ԱԺ փոխնախագահը։
Անդրադառանալով ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քվեարկությունն այս ժամին ու հապճեպ կազմակերպելու վերաբերյալ հարցերին՝ Է. Շարմազանովն ասաց, որ խորհդարանն անկախ մարմին է և ԱԺ պատգամավորներն ազատ են քվեարկել իրենց խղճին և համոզմունքներին համապատասխան։
«Ո՞վ է ասել, որ հավաքված քաղաքացիների պահանջին դեմ ենք, սա այլ բան է։ Սրա նպատակը մեկն է, որպեսզի զերծ պահենք Ազգային ժողովը քվեարկությունների ժամանակ որևէ մեկի ճնշումից», - ասաց ԱԺ Էդուարդ Շարմազանովը։
Լրագրողների հարցերին ի պատասխան՝ ինչպե՞ս է պատրաստվում դուրս գալ խորհրդարանից, քանի որ ցուցարարները փակել են ԱԺ բոլոր մուտքերը, Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքեց, որ պետք է դուրս գա, քանի որ գործուղման է մեկնելու.
«Մի քանի ժամից պետք է մեկնեմ գործուղման, չգիտեմ՝ ոնց պետք է մեկնեմ։ Դե, եթե չկարողնանք գնալ, ուրեմն Հայաստանը համապատասխան Վեհաժողովում ելույթներ չի ունենա», - ասաց ԱԺ փոխնախագահը։

Head of government directly interferes into works of National Assembly: Sharmazanov
What happens now is direct interference into the works of the National Assembly by the head of the government, vice speaker of the parliament Eduard Sharmazanov told the reporters after voting.
“No one has said that there would not be extraordinary sitting, and we have talked over it. The head of our faction negotiated with the PM yesterday and the latter said about the second round of negotiations, but what happens now is direct intereference into the works of the NA by the head of the government,” he stressed.
Speaking about the reason of such immediate adoption of the bill, Sharmazanov stressed that the parliament is an independent body and the lawmakers voted in accordance with their principles.
“No one said that we are against the demands of the gathered people. It is another thing. We have done it to protect the parliament from pressures during voting processes,” Sharmazanov stated.
As to how they are going to leave the parliament building with all the entrances being closed, Sharmazanov said he has to do it as he is departing for a business trip.