Կառավարության ղեկավարն ուղղակիորեն միջամտում է Ազգային ժողովի աշխատանքներին. Էդուարդ Շարմազանով
Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, ուղղակի միջամտություն է Ազգային ժողովի աշխատանքներին՝ կառավարության ղեկավարի կողմից, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում քիչ առաջ ասաց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Որևէ մեկը չի ասել՝ արտահերթ չի լինելու, և մենք բանակցել ենք արտահերթի հետ կապված։ Երեկ մեր խմբակցության ղեկավարը վարչապետի հետ բանակցեց և վարչապետը հայտարարեց նաև, որ երկրորդ ռաունդ է սպասվում բանակցությունների, բայց այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, ուղղակի միջամտություն է Ազգային ժողովի աշխատանքներին՝ կառավարության ղեկավարի կողմից», - ասաց ԱԺ փոխնախագահը։
Անդրադառանալով ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քվեարկությունն այս ժամին ու հապճեպ կազմակերպելու վերաբերյալ հարցերին՝ Է. Շարմազանովն ասաց, որ խորհդարանն անկախ մարմին է և ԱԺ պատգամավորներն ազատ են քվեարկել իրենց խղճին և համոզմունքներին համապատասխան։
«Ո՞վ է ասել, որ հավաքված քաղաքացիների պահանջին դեմ ենք, սա այլ բան է։ Սրա նպատակը մեկն է, որպեսզի զերծ պահենք Ազգային ժողովը քվեարկությունների ժամանակ որևէ մեկի ճնշումից», - ասաց ԱԺ Էդուարդ Շարմազանովը։
Լրագրողների հարցերին ի պատասխան՝ ինչպե՞ս է պատրաստվում դուրս գալ խորհրդարանից, քանի որ ցուցարարները փակել են ԱԺ բոլոր մուտքերը, Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքեց, որ պետք է դուրս գա, քանի որ գործուղման է մեկնելու.
«Մի քանի ժամից պետք է մեկնեմ գործուղման, չգիտեմ՝ ոնց պետք է մեկնեմ։ Դե, եթե չկարողնանք գնալ, ուրեմն Հայաստանը համապատասխան Վեհաժողովում ելույթներ չի ունենա», - ասաց ԱԺ փոխնախագահը։

Глава правительства напрямую вмешивается в работу парламента – Эдуард Шармазанов
То, что происходит сегодня – прямое вмешательство в работу Национального Собрания Армении со стороны главы правительства, заявил сегодня в парламенте журналистам пресс-секретарь Республиканской партии, вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
«Никто не говорил, что внеочередных выборов не будет, мы вели переговоры вокруг этих выборов. Вчера руководитель нашей фракции провел переговоры с премьером и заявил также, что ожидается второй раунд. Но то, что происходит сегодня – прямое вмешательство в работу Национального Собрания со стороны главы правительства», - сказал вице-спикер.
Касаясь вопросов о голосовании по законопроекту о внесении изменений в закон «Регламент Национального Собрания» в это время и поспешной организации внеочередного заседания, Эдуард Шармазанов отметил, что парламент – независимый орган и депутаты голосовали свободно, в соответствии со своей совестью и убеждениями.
«Кто сказал, что мы против требования собравшихся граждан? У законопроекта одна цель – уберечь Национальное Собрание во время голосования от давления какого-то», - заявил Э.Шармазанов.
На вопрос журналистов, как он собирается выйти из парламента, поскольку все выходы перекрыты митингующими, Эдуард Шармазанов отметил, что должен выйти, так как собирается в командировку.
«Через несколько часов я должен лететь в командировку, не знаю, как должен выйти. Значит, Армения не будет выступать на соответствующих Парламентских ассамблеях», - сказал вице-спикер.