Հոկտեմբերի 7-ից Երևանում տիրելու է ֆրանկոֆոն մթնոլորտ. կկազմակերպվի ֆրանսիացի հայտնի դիջեյի մասնակցությամբ դիսկոտեկ
02/10/2018 11:30
Հոկտեմբերի 7-ից Երևանում ու Հայաստանում տիրելու է ֆրանկոֆոն մթնոլորտ, միջոցառումների շարքը սկսվելու է հոկտեմբերի 7-ից, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար, ՖՄԿ գագաթաժողովի անցկացման արտգործնախարարության աշխատանքային հանձնախմբի ղեկավար Վահագն Մելիքյանը:
«Հոկտեմբերի 8-ին ու 9-ին տեղի կունենա նախարարական 35-րդ նիստը, ամսի 9-ին՝  ժամը 17։00-ին, Ազատության հրապարակում տեղի կունենա ֆրանկոֆոնիայի ավանի պաշտոնական բացումը, որին կմասնակցի ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միքայել Ժանը», - ասաց նա։
Վահագն Մելիքյանը նշեց, որ նույն օրը կնշվի նաև երիտասարդության օրը։
ՖՄԿ գագաթաժողովի անցկացման արտգործնախարարության աշխատանքային հանձնախմբի ղեկավարը նշեց նաև, որ ավանում տեղակայված կլինի ավելի քան 40 տաղավար։
«Գործելու է բեմահարթակ, տարբեր համերգային ծրագրեր են լինելու, ունենք բազմաթիվ հյուրեր», - ասաց նա։
Մելիքյանը նշեց, որ հոկտեմբերի 10-ին «Թումո»-ում իր աշխատանքները կսկսի Ֆրանկոֆոն տնտեսական ֆորումը, որը տեղի կունենա ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։
Հոկտեմբերի 11-ին, արդեն, կմեկնարկի բուն գագաթաժողովը, որը կշարունակվի նաև հոկտեմբերի 12-ին։
«Հայաստան են ժամանելու 83 անդամ ասոցացված ու դիտորդ երկրների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՖՄԿ գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ», - ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 19։30-ին, Հանրապետութան հրապարակում տեղի կունենա Ֆրանկոֆոն գալա-համերգը՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող  երգիչների մասնակցությամբ, իսկ համերգից հետո հրապարակում կկազմակերպվի ֆրանսիացի հայտնի դիջեյի մասնակցությամբ դիսկոտեկ։
Վ. Մելիքյանն ասաց, որ Հայաստան են ժամանելու նաև 40-ից ավելի երկրների ղեկավարներ, նախագահներ ու կառավարությունների ղեկավարներ։
Նա ասաց նաև, որ այս ամիսների ընթացքում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ գործող միջգերատեսչական հանձնաժողովը ամենշաբաթյա նիստեր է գումարել  և շատ արդյունավետ լուծումներ տվել ծագող հարցերին։

Francophone atmosphere to dominate in Yerevan and Armenia from October 7
Francophone atmosphere will dominate in Yerevan and Armenia from October 7, head of MFA’s task group set for the organization of Francophone summit events Vahagn Melikyan told the reporters today.
“Ministerial meeting is set for October 8 and 9. On October 9 at 5 p.m. official opening ceremony of Francophone settlement will take place in Freedom Square with the participation of Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Secretary General of the International Organization of La Francophonie Michaëlle Jean,” he said, adding that on the same day the Day of Youth will be celebrated.
Melikyan said the settlement will have more than 40 pavilions, a stage where different concert programs will be performed.
The head of the task group also noted that on October 10 in Tumo center Francophone Economic Forum will start its works under the highest auspices of Armenia’s President Armen Sarkissian.
On October 11 the main summit will launch and continue on October 12 as well. “Over 83 representatives of associated and observer countries as well as representatives of organization’s partner institutions will arrive in Armenia,” he said.
On October 11 at 7.30 p.m. the gala-concert will take place with the participation of world famous singers which will be followed with a discotheque with participation of French weel knonw DJ.
Melikyan said leaders, presidents, heads of governments of over 40 countries will arrive in Armenia.