Ընտրությունները մայիս տեղափոխելու փաթեթի մաս կարող էր լինել ՀՀԿ-ի կողմից վարչապետի թեկնածու չառաջադրելը
03/10/2018 11:22
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը երեկ եղել է քննարկում՝ եթե ուզում եք հուշագիր ստորագրել, ապա ընտրությունների ժամկետի համար էլ պետք է պայմանավորվենք, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Ամենատարածված փոխզիջումային տարբերակը, որն առաջարկվում էր վարչապետին, եղել է, որ ընտրությունները տեղափոխենք մայիս, հասցնենք բարեփոխել Ընտրական օրենսգիրքը, պատշաճ իրազեկենք միջազգային դիտորդներին, որ նաև գան ընտրությունների, թողնենք մնացած կուսակցությունները նույնպես պատրաստվեն ընտրությունների, հանդարտեցնենք իրավիճակն ու նոր գնանք ընտրությունների», - ասաց նա։
ՀՀԿ փոխնախագահն ասաց, որ իրենց կողմից վարչապետ չառաջադրելու որոշումը կարող էր լինել այս փաթեթի մաս։
«Վարչապետն ասաց, որ ինքը պատրաստ է  խոսել ամեն ինչի մասին, բացի դեկտեմբերից: Ակնհայտ է, որ շատ սրամիտ ձևակերպում էր գտել սեփական քաղաքական միահեծան դիրքորոշումը հաղորդելու համար», - ասաց նա։

Армен Ашотян: Не выдвижение со стороны РПА кандидата на пост премьер-министра Армении могло бы стать частью пакета о переносе выборов на май
03/10/2018 12:08
Вчера в ходе встречи с премьер-министром Николом Пашиняном состоялось обсуждение вокруг того, что если хотите подписать меморандум, то нужно договориться также о сроках проведения внеочередных парламентских выборов, заявил сегодня журналистам председатель постоянной парламентской комиссии по внешним связям, заместитель председателя Республиканской партии Армен Ашотян.
«Премьеру был предложен самый компромиссный вариант – выборы переносятся на май 2019 года. До этого необходимо реформировать Избирательный кодекс, проинформировать надлежащим образом международных наблюдателей, предоставить время остальным партиям для подготовки к выборам, стабилизировать ситуацию и лишь потом идти на выборы», - сказал Армен Ашотян.
Армен Ашотян отметил, что решение о не выдвижении со стороны Республиканской партии кандидата на пост премьер-министра Армении «могло бы стать частью этого пакета».
«Премьер сказал, что он готов говорить обо всем, кроме декабря. Очевидно, он нашел очень остроумную формулировку для представления своего единоличного политического решения», - заявил Армен Ашотян.