Փաշինյանի գործողությունները կարող են կապ ունենալ «ինչ-որ աշխարհաքաղաքական խաղերի» հետ. վարկած Աշոտյանից
03/10/2018 11:07
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշումը՝ հրաժարական տալու ու դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին նախապես ծրագրված գործողությունների ծրագիր էր, լրագրողներին ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Դրա մասին նա խոսեց դեռ Վահրամ Բաղդասարյանի հետ հանդիպումից հետո, իսկ երեկվա օրինագծի ընդունումը պարզապես պատրվակ էր՝ արագացնելու սեփական քաղաքական ծրագրերը կյանքի կոչելու ցանկությունը», - ասաց Ա.Աշոտյանը։
ՀՀԿ փոխնախագահն ասաց, եթե խնդիրն այն է, որ վարչապետն ու իր թիմը ուզում են կապիտալիզացնել իրենց 2/3-ը Ազգային ժողովում որպես մանդատներ, դա այլ հարց է:
«Եթե խնդիրն այն հիմնավորման մեջ է, որ փորձում են մեզ հրամցնել, ապա այդ հիմնավորումներից ոչ մեկը քննադատության չի դիմանում, ոչ տնտեսականը, ոչ մնացած բոլոր հիմնավորումները։ Հիմնավորումը մեկն է ինձ համար՝ Նիկոլ Փաշինյանն օր առաջ ուզում է Ազգային ժողովում ունենալ մեծամասնություն, և Աստված մի արասցե, վարկած է, արդեն մտահգություն է՝ ինչ-որ աշխարհաքաղաքական խաղերի շրջանակներում», - ասաց Ա.Աշոտյանը։

Действия Пашиняна могут быть связаны с «какими-то геополитическими играми» – Армен Ашотян
Решение премьер-министра Никола Пашиняна о скорой отставке и проведении внеочередных парламентских выборов в декабре было заранее запланированной программой действий, а не спонтанным решением, заявил сегодня журналистам председатель постоянной парламентской комиссии по внешним связям, заместитель председателя Республиканской партии Армен Ашотян.
«Об этом он говорил еще после встречи с Ваграмом Багдасаряном, а принятие вчерашнего законопроекта стало просто поводом, чтобы ускорить реализацию собственных политических программ», - сказал Армен Ашотян.
Армен Ашотян отметил, что если проблема в том, что премьер-министр и его команда хотят капитализировать свои 2/3 в Национальном Собрании в качестве мандатов, то это другой вопрос.
«Если проблема в том обосновании, которое пытаются нам преподнести, то ни одно их этих обоснований не выдерживает критики – ни экономическое, ни все остальные. Для меня есть одно обоснование – Никол Пашинян как можно раньше хочет иметь большинство в парламенте, и есть обеспокоенность, версия, что, не дай Бог, все это происходит в рамках каких-то геополитических игр», - сказал Армен Ашотян.