Մենք ստեղծում ենք քաղաքական ճգնաժամի տպավորություն, որ հերոսաբար հաղթահարենք այն. մեզ անընդհատ թշնամու կերպար է պետք. Արմեն Ռուստամյան
03/10/2018 13:03
Մենք ստեղծում ենք քաղաքական ճգնաժամի տպավորություն, որպեսզի հերոսաբար հաղթահարենք այն։ Ինձ մոտ տպավորություն է, որ մեզ անընդհատ թշնամու կերպար է պետք, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը։
«Այսօր որևէ ձևով գործադիրի և օրենսդիրի միջև անհաղթահարելի հակասություններ չեն առաջացել։ Ինչպես տեսնում եք, այս Ազգային ժողովը հարթ, խաղաղ, բոլոր բերած որոշումներն ընդունում է՝ ի՞նչ քաղաքական ճգնաժամի մասին է խոսքը», - ասաց Արմեն Ռուստամյանը՝ շարունակելով.
«Մենք ստեղծում ենք քաղաքական ճգնաժամի տպավորություն, որպեսզի հերոսաբար հաղթահարենք։ Իմ մոտ այն տպավորությունն է, որ մեզ անընդհատ թշնամու կերպար է պետք, թշնամու կերպար, որպեսզի մոբիլիզացվենք այդ թշնամու դեմ։ Այդ թշնամիների կերպարները, որ ձևավորում ենք մեր մեջ, հետո ազատվելու՞ ենք դրանցից, կարողանալու՞ ենք ժողովրդին ազատել այդ կերպարներից։ Սրա մասին մտածու՞մ ենք։ Այս հոգեբանությունը՝ «իմ հետ չես՝ իմ թշնամին ես», կարողանալու՞ ենք հաղթահարել»։
Լրագրողների դիտարկմանը՝ եթե չկա հակասություն, ինչու՞ ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծն այդպես հապճեպ ու անակնկալ բերվեց ԱԺ, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարն արձանագրեց.
«Ոչ մի հապճեպ ու անակնկալ օրինագիծ, որոշում չի եղել։ Եթե իրենք պետաիրավական հանձնաժողովում եղել են ու գլխի չեն ընկել, թե ինչի մասին է խոսքը, թող իրենց մեղադրեն»։

Создается впечатление политического кризиса, чтобы геройски преодолеть его, нам постоянно нужен образ врага – Армен Рустамян
03/10/2018 14:29
В Армении создается впечатление политического кризиса, чтобы потом геройски преодолеть его и такое впечатление, будто нам постоянно нужен образ врага, заявил сегодня журналистам руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
«Сегодня между исполнительной и законодательной властью нет непреодолимых препятствий. Как мы видим, это Национальное Собрание плавно, мирно принимает все представленные правительством решения. О каком политическом кризисе идет речь?» - заявил Армен Рустамян.
«Мы создаем впечатление политического кризиса, чтобы геройски преодолеть его. У меня такое впечатление, что нам постоянно нужен образ врага, чтобы мобилизоваться против этого врага. Сможем ли мы потом освободиться от тех образов врагов, которые формируем в нас, сможем ли освободить народ от этих образов. Вы об этом думаете? Сможем ли мы преодолеть психологию "Если ты не со мной – значит, ты мой враг"?».
На замечание журналистов, если нет противоречий, почему законопроект о внесении изменений в закон «Регламент Национального Собрания» был представлен парламенту так неожиданно и поспешно, руководитель фракции АРФД ответил: «Не было никакого поспешного и неожиданного решения. Если они присутствовали на обсуждении в постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам и не догадались о чем идет речь, пусть обвиняют себя в этом».