ՀՀԿ-ն որևէ  համաձայնություն կամ խոստում վարչապետին չի տվել. Խմբակցության հայտարարությունը
«2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը մեկ նպատակ է հետապնդում, այն է՝  ապահովել Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունը, երբ արտակարգ իրավիճակների կամ  պատգամավորների համար ստեղծված արհեստական խոչընդոտների պատճառով հնարավոր չի լինում ապահովել ԱԺ նիստի բնականոն ընթացքը կամ նիստի գումարման համար անհրաժեշտ քվորումը։
Օրենքով առաջարկվող կարգավորումները կատարված են ՀՀ  Սահմանադրության դրույթների խիստ հաշվառմամբ և ուղղված են Ազգային ժողովի բոլոր նիստերի, այդ թվում՝ վարչապետի ընտրության նիստի բնականոն ընթացքի ապահովմանը։ Առաջարկվող ընթացակարգը շատ պարզ է. Ազգային ժողովի նիստը ընդհատվում է, մինչեւ վերականգնվում են նիստի բնականոն ընթացքի նախադրյալները։ Նախագծի՝ իբր հակասահմանադրական լինելու վերաբերյալ շահարկումները մանիպուլյացիա են, քանի որ նախագիծը որեւէ կերպ չի ընդհատում, չի վերացնում, չի փոփոխում որեւէ սահմանադրական ժամկետ, այլ ընդամենը սահմանվում է Ազգային ժողովի գործունեությանը  վերաբերող ընթացակարգային դրույթ։  Նման դրույթները միայն մեզ չէ, որ բնորոշ են։ Բավական է ուսումնասիրել տարբեր երկրների խորհրդարանների նիստերի ընդահատման, ընդհանարապես Ազգային ժողովի  եւ առանձին պատգամավորների գործունեության խոչընդոտման վերաբերյալ կարգավորումները։
Թեեւ նման օրենքը հարիր է  ցանկացած ժողորդավարական  հասարակության եւ, չնայած շահարկումներին, ամբողջովին համապատասխանում է Սահմանադրությանը, այնուամենայնիվ վարչապետի հորդորով երեկ առավոտյան դրա քվեարկությունը հետաձգվեց, որպեսզի չխաթարվեն  բանակցությունները։ Քվեարկությունը հետաձգվելուց հետո վարչապետը, խախտելով բանակցությունների մասին պայմանավորվածությունը, անսպասելիորեն հայտարարեց դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին, ինչը ստիպեց  մեզ հրավիրել արտահերթ նիստ եւ քվեարկել նշված օրենքի նախագիծը։
Քվեարկությունից հետո վարչապետ Փաշինյանն այդ նախագծի ընդունմանը անմիջապես արձագանքեց Ազգային ժողովի պահպանվող տարածքում զանգվածային ցույց  կազմակերպելով, իսկ փաստացի՝ պաշարելով Ազգային ժողովը։ Չնայած վարչապետի հայտարարություններին, որ երաշխավորված է պատգամավորների ազատ ելումուտը, այդ պայմանները իսպառ բացակայում էին։
Ինչ վերաբերում է երեկ գիշերը վարչապետի հետ կայացած  հանդիպմանը, ապա դրանից պարզ դարձավ.
• Վարչապետի կողմից արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման ժամկետը դետեմբերին սահմանելը պայմանավորված էր ոչ թե օրենքի նախագծով, այլ արդեն իսկ վաղօրոք որոշված էր նրա կողմից։ Դրա պարզ վկայությունն է նաեւ այն, որ հանդիպման ընթացքում մեր կողմից առաջարկվեցին օրենքի հետագա ընթացքը կասեցնելու տարբերակներ, որոնք սակայն մերժվեցին։
• Թեեւ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ինքը մուտք է գործում Ազգային ժողովի շենք՝ խորհրդարանական ուժերի հետ բանակցելու համար, սակայն նա Աժ շենք մուտք գործեց վերջնագիր ներկայացնելու, իր՝ արդեն վաղօորոք կայացրած որոշման մասին ընդամենը իրազեկելու համար, բացառելով որեւէ  երկխոսության հնարավորությունը։
Այդ պայմաններում  ՀՀԿ խմբակցությունը որեւէ  համաձայնություն կամ խոստում վարչապետին չի տվել։
ՀՀԿ խմբակցությունը շարունակում է համարել, որ պետք է կյանքի կոչվի կառավարության ծրագրում եւ վարչապետի նախկին հայտարարություններում հնչեցված ծրագիրը՝  բարելավելով ընտրական օրենսդրությունը եւ ողջամիտ  ժամկետ տալով քաղաքական ուժերին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին նախապատրաստվելու համար, ինչն ենթադրում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների  անցկացումը 2019 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին։
Այս գործընթացներին զուգահեռ կարևորում ենք Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և օրենքների շրջանակներում Ազգային ժողովի բնականոն և անխափան գործունեությունը և իշխանությունների տարանջատման և հավասարակշռման սկզբունքի անվերապահ պահպանումը:
Անթույլատրելի ենք համարում Ազգային ժողովի նկատմամբ որևէ ճնշում՝ միաժամանակ ընդգծելով ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը եւ հնարավորությունը՝ քաղաքական եղանակով», - ասված է ՀՀԿ հայտարարությունում։

РПА не давала какого-либо согласия или обещания премьер-министру – заявление фракции
Фракция Республиканской партии Армении (РПА) Национального Собрания немногим ранее распространила заявление.
«Принятый 2 октября 2018 года закон Армении  «О внесении изменений  и дополнений в конституционный закон "Регламент Национального Собрания"» преследует лишь одну цель – обеспечить нормальную деятельность парламента Армении, когда по причине чрезвычайных ситуаций или искусственно созданных препятствий для депутатов, невозможно обеспечить естественный ход работы или необходимый для проведения заседания кворум.
Предлагаемые по закону регулировки введены со строгим учётом положений Конституции Армении и нацелены на обеспечение естественного хода всех заседаний Национального Собрания, включая заседания по выборам премьер-министра.
Предлагаемая процедура очень проста: заседание парламента прерывается до тех пор, пока не будут восстановлены предпосылки для нормального хода заседания.
Спекуляции о якобы антиконституционности проекта – являются манипуляцией, поскольку проект никоим образом не прерывает, не отменяет, не меняет какие-либо конституционные сроки, а всего лишь определяет положения регламента, касающиеся деятельности Национального Собрания. Подобные положения свойственны не только нам. Достаточно изучить регулирования прерывания заседаний, препятствий работе в целом НС и деятельности отдельных депутатов в других странах.
Хоть и подобный закон присущ любому демократическому обществу и, несмотря на спекуляции, полностью соответствует Конституции Армении, тем не менее, вчера, по призыву премьер-министра, голосование по нему было отложено, дабы не провалить переговоры. После того, как голосование было отложено, премьер-министр, нарушив договоренность о переговорах, неожиданно заявил о проведении внеочередных парламентских выборов в декабре, что заставило нас созвать внеочередное заседание парламента и проголосовать за данный законопроект.
После голосования премьер-министр Пашинян сразу отреагировал на принятие законопроекта организацией массового митинга на охраняемой территории Национального Собрания, фактически – взяв в осаду Национальное Собрание. Несмотря смотря на заявления премьер-министра о том, что гарантировано право депутатов на свободное перемещение, эти условия напрочь отсутствовали.
Что касается проведенной накануне вечером встречи с премьер-министром, то из этого стало ясно:
• Установление премьер-министром сроков проведения внеочередных парламентских выборов в декабре обусловлено не законопроектом, а было уже давно решено им. Простым свидетельством этого является то, что в ходе встречи нами были предложены варианты приостановления дальнейшего хода закона, которые были отклонены.
• Хоть премьер-министр Пашинян заявил, что направляется в здание Национального Собрания для проведения переговоров с представителями парламентских сил, однако он явился для того, чтобы представить ультиматум, всего лишь проинформировать о принятом им заранее решении, исключив возможность какого-либо диалога.
В подобных  условиях фракция РПА не давала какого-либо согласия или обещания премьер-министру.
Фракция РПА продолжает считать, что необходимо реализовать закрепленную в программе правительства и ранее озвученную в предыдущих заявлениях премьера программу о проведении выборов в мае-июне 2019 года – после реформирования Избирательного кодекса и предоставления разумных сроков на подготовку политическим силам для подготовки к выборам.
Параллельно этими процессами отмечаем важность бесперебойной работы Национального Собрания в рамках Конституции и законов, безусловного соблюдения принципа разделения и сбалансированности властей.
Считаем неприемлемым какое-либо давление на Национальное Собрание, в то же время подчеркиваем необходимость и возможность урегулирования создавшейся ситуации политическим путем», - говорится в заявлении Республиканской партии.