Ինդոնեզիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասնում է 1400-ի
Ինդոնեզիայի Սուլավեսի կղզում տեղի ունեցած երկրաշարժի և ցունամիի հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 1374-ի, ևս 113 մարդ անհայտ կորած է համարվում: Ինչպես հայտնել է Channel NewsAsia հեռուստաալիքը, այս տվյալները հրապարակել է Տարերային աղետների կանխման ազգային գործակալության ղեկավար Վիլեմ Ռամպագիլեյը:
Նա նաև նշել է, որ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ տեղի ավելի քան 200 հազար բնակիչներ շտապ օգնության կարիք ունեն: Գործակալությունում ասել են, որ տարերային աղետից առավել տուժած Կենտրոնական Սուլավեսիի նահանգի չորս շրջանների բնակչությունը գերազանցում է 1,4 միլիոնը: Ընդ որում, փրկարարները մինչ այժմ չեն կարողացել հասնել առանձին վայրեր:
Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն հոկտեմբերի 3-ին կրկին այցելել Է Պալու քաղաք, որտեղ անցած շաբաթ տեղի են ունեցել ավերիչ երկրաշարժ ու ցունամի:
Սեպտեմբերի 28-ին Ինդոնեզիայի Կենտրոնական Սուլավեսի նահանգում տեղի է ունեցել 7,4 մագնիտուդով երկրաշարժ, գրեթե երկու օրվա ընթացքում գրանցվել է մոտ 170 հետցնցում: Ստորգետնյա ուժգին ցնցումները ցունամիի առաջացման պատճառ են դարձել, որի ժամանակ ալիքների բարձրությունը հասել է երեք-հինգ մետրի: Տուժել են հարյուրավոր բնակիչներ: Բացի այդ, իրենց տները հարկադրված լքել են առնվազն 60 հազար տեղի բնակիչներ, ավերված են հազարավոր տներ, հյուրանոցներ, առևտրական կենտրոններ:

Death toll from Indonesia’s quake climbs to 1,400
The death toll from an earthquake and tsunami on the Indonesian island of Sulawesi has reached 1,407 people, and 113 people more are missing, said spokesman for the National Agency for Disaster Management (BNPB) Sutopo Nugroho.
He said "more than 2,500 locals were injured, and more than 70,000 people had to leave their homes."
Head of the National Agency for Disaster Management (BNPB) Willem Rampangilei earlier told the TV channel Channel NewsAsia that, according to the UN, more than 200,000 locals need urgent help. The Agency specified that the population affected by the disaster in four districts of the Central Sulawesi province exceeds 1.4 million people. Rescuers still have no access to some places.
A 7.4 magnitude earthquake occurred on September 28, with about 170 aftershocks reported in the next two days. Strong aftershocks caused a tsunami, with waves 3-5 meters high then. However, 30 minutes after the first aftershocks the Agency for Meteorology, Climate and Geophysics lifted the tsunami danger as the equipment did not register the oncoming disaster.