Վաղաժամկետ դադարել են Արցախի ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանի լիազորությունները
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 4-ին հանդես է եկել պաշտոնական հաղորդագրությամբ, որում ասվում է.
««Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` սեպտեմբերի 26-ին մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ԱԺ էր ներկայացրել հրաժարականի դիմում, որը սահմանված կարգով կրկին ներկայացրել է հոկտեմբերի 3-ին: Ըստ այդմ՝  «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն` վաղաժամկետ դադարել են Ռուբեն Մելիքյանի լիազորությունները»:
Օրենքի պահանջի համաձայն՝ Ռուբեն Մելիքյանը ԱԺ է ներկայացրել  Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018 թ. հունվարի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 3-ը ժամանակահատվածի գործունեության մասին ամփոփ հաղորդումը:

Досрочно завершены полномочия омбудсмена Карабаха
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян сегодня выступил с официальным сообщением, которое приводит пресс-служба парламента:
«Согласно части 2 статьи 13 закона Республики Арцах "О Защитнике прав человека", 26-го сентября Защитник прав человека Рубен Меликян подал в НС заявление об отставке, которое в установленном порядке вновь было подано 3-го октября. В соответствии с этим, согласно части 4 статьи 13 закона Республики Арцах "О Защитнике прав человека", досрочно завершены полномочия Рубена Меликяна».
Согласно требованию закона, Рубен Меликян представил НС обзорное сообщение о деятельности Защитника прав человека Республики Арцах с 1-го января по 3-е октября 2018 года.