Մոսկվան ողջունում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման դրական միտումները
Ռուսաստանը ողջունում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման դրական միտումները, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ;
«Մենք ողջունում ենք այն բոլոր դրական միտումները, որոնք առաջացել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում», - ասել է դիվանագետը:
«Այժմ կարևոր է զարգացնել դրանք և չվնասել անխոհեմ հռետորաբանությամբ, որը, ցավոք, նույնպես վերջերս հնչում է»:
«Մենք մեր կողմից, այդ բոլոր դրական միտումներին աջակցություն կցուցաբերենք», - ընդգծել է Զախարովան:
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Էլմար Մամեդյարովը և Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել էին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում: Կողմերը պայմանավորվել էին հաջորդ ամիս ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ բանակցությունները շարունակել:

Москва приветствует позитивные тенденции в карабахском урегулировании
Россия приветствует позитивные тенденции, наметившиеся вокруг конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом заявила в четверг журналистам официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Мы приветствуем все те позитивные тенденции, которые наметились в нагорнокарабахском урегулировании, - сказала дипломат. - Теперь важно их развивать и не травмировать неосторожной риторикой, которая, к сожалению, тоже имеет место быть в последнее время".
"Со своей стороны будем оказывать этим позитивным тенденциям все необходимое содействие", - подчеркнула Захарова.
27 сентября главы МИД Азербайджана и Армении Эльмар Мамедъяров и Зограб Мнацаканян встретились на полях Генеральной Ассамблеи ООН. Стороны договорились продолжить переговоры по карабахскому урегулированию в следующем месяце.