2019-ի պետբյուջեի նախագծում 20 մլրդ դրամով ավելացել են կենսաթոշակային հատկացումները
Արդյոք սա մեր երազանքների բյուջեն է, ոչ, ներկայացնելով 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը՝ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Արդյոք մենք համարում ենք, որ մեր երազանքն այն է, որ պետք է ապրենք երկրում, որտեղ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կանխատեսվում է մոտ 4600 ԱՄՆ դոլար, ոչ։ Մենք պատիկներով ավելի հավակնություններ ունենք», - ասաց ֆինանսների նախարարը։
Նա նշեց, որ մի քանի գործընթաց է զուգահեռ ընթացքի մեջ, դրանցից մեկը տնտեսական աճի մոդելի քննարկումն է.
«Այն կբերի մի հանգրվանի, և մենք կորոշակիացնենք մեր անելիքներն առաջիկա ժամանակահատվածի համար։ Կոնկրետ գործողություններ պետք է անենք, որպեսզի ունենանք այլ տնտեսություն։ 2019 թվականի պետբյուջեի նախագծում հարկաբյուջետային քաղաքականության արդյունքում պարտքը կայունացվելու և ավելի ցածր մակարդակ է ունենալու, քան՝ 2018-ին է»։
Նախարարն ասաց, որ 2019 թ. պետբյուջեի նախագծում 20 միլիարդ դրամով ավելացել են կենսաթոշակային հատկացումները։

В проекте бюджета на 2019 год пенсионные отчисления увеличены на 20 млрд. драмов
Государственный бюджет на 2019 год нельзя назвать бюджетом нашей мечты, заявил сегодня министр финансов Армении Атом Джанджугазян, представляя проект бюджета на 2019 год.
«Считаем ли мы, что наша мечта – это жить в стране, где на душу населения прогнозируется ВВП около 4600 долларов США? Нет, мы претендуем на большее», - сказал он.
Атом Джанджугазян отметил, что сейчас параллельно проходят несколько процессов, один их них – обсуждение экономической модели.
«Это приведет нас к тому, что мы уточним наши действия на предстоящий период. Мы должны предпринять конкретные действия, чтобы иметь другую экономику. В результате налогово-бюджетной политики в проекте бюджета на 2019 год долг будет стабилизирован и будет иметь более низкий уровень, чем в 2018 году», - заявил он.
Министр также сказал, что в проекте бюджета на 2019 год на 20 млрд. драмов увеличены пенсионные отчисления.