Բոնապարտիզմը կործանեց Բոնապարտին. Շարմազանովը՝ Փաշինյանին (Տեսանյութ)
Քաղաքական մեծամտությունը և ցինիզմը կործանել են ձեզնից հազարապատիկ ավելի ուժեղ գործիչների, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շամազանովը՝ արձագանքելով Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ երկրում ստեղծված էյֆորիան կարող է դեռ 15 տարի չանցնել, ինչը չի նշանակում, որ դեռ 15 տարի ընտրություններ չպիտի լինեն.
«Մենք տեսել ենք, որ բոնապարտիզմը կործանել է հենց Բոնապարտին, տեսել ենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, ով 90 տոկոսից ավելի ձայն ուներ: Իրենցից ավելի հզոր գործիչների է կործանել, և երբ որ դու ասում ես՝ 15 տարի այս կլինի, այն կլինի, ի՞նչ ասեմ, Աստված տա, 15 տարի ժողովուրդը ծափահարի, բայց մենք տեսել ենք, թե 1991 թվականին քանի տոկոսով Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ընտրվեց, իսկ արդեն 1992-ի վերջին, երբ որպես ուսանող եկա Երևան, փողոցներում մարդ չէիր կարող գտնել, ով Լևոն Տեր-Պետրոսյանին դրական խոսք ասեր», - նշեց նա:
Շարմազանովը նկատեց, որ համաձայն չէ այն պնդման հետ, թե մեծամասնություն չունենալով ԱԺ-ում՝ կառավարությունը չի կարողանում արդյունավետ աշխատել: Նա նաև ընդգծեց, որ եթե այդպես էր, ապա Փաշինյանը դեռ մայիսին ոչ թե պետք է ընտրվեր վարչապետ, այլ միանգամից գնար արտահերթ ընտրությունների:
«Կարելի է ենթադրություն անել, որ էն ժամանակ չունեիր ռեսուրսներ, քեզ պետք էր պետական ռեսուրսները վերցնել՝ ոստիկանություն, ԱԱԾ, ՊՊԾ, նախարարություններ և այլն, որպեսզի քո ընտրարշավի համար էդ ռեսուրսը օգտագործես, կարելի է սա ենթադրել, այլ հիմնավորում ես չեմ տեսնում: Եթե ասում ես՝ ոչինչ պետք չէ փոխել, գնում ենք ընտրությունների դեկտեմբերին, ինչի՞ ժողովուրդը մայիսին չէր պահանջում: Ի՞նչ է, կարո՞ղ է ժողովուրդը մայիսին ասում էր՝ ես Շարմազանովի ցավը տանեմ, ինքը պիտի լինի», - նշեց Շարմազանովը:

Бонапартизм погубил Бонапарта – Эдуард Шармазанов о заявлении Пашиняна
Политическое высокомерие и цинизм погубили деятелей, которые были в тысячу раз сильнее Никола Пашиняна, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, касаясь высказывания премьер-министра о том, что эйфория в стране может продолжаться еще лет 15, однако это не означает, что выборы не должны проводиться в течение этих 15 лет.
«Мы видели, что бонапартизм погубил Бонапарта, видели Левона Тер-Петросяна, который имел более 90 процентов голосов. Погубил деятелей, которые сильнее него. Что я могу сказать, когда он заявляет, что еще 15 лет будет то или это… Дай Бог, чтобы народ 15 лет аплодировал, но мы видели, сколько процентов получил Левон Тер-Петросян АО время избрания президентом в 1991 году, а уже в конце 1992 года, когда я приехал в Ереван как студент, на улицах нельзя было найти людей, которые положительно отзывались бы о Левоне Тер-Петросяне», - отметил он.
Эдуард Шармазанов отметил, что не согласен с утверждением, что правительство, не имея большинства в парламенте, не может эффективно работать. Он также подчеркнул, что если это так, то Пашинян еще в мае должен был пойти сразу на внеочередные выборы, а не избираться премьером.
«Можно сделать предположение, что тогда у него не было ресурса и нужно было взять государственный ресурс – полицию, СНБ, Службу государственной охраны, госконтроля, министерства и т.д., чтобы использовать этот ресурс во время своей предвыборной кампании. Можно предположить лишь это, я никакого другого обоснования не вижу. Если заявляешь, что ничего менять не нужно, мы идем на выборы в декабре, то почему народ не требовал этого в мае? Может народ говорил в мае, что любит Шармазанова, он должен быть премьером?» - отметил вице-спикер парламента.