Բոնապարտիզմը կործանեց Բոնապարտին. Շարմազանովը՝ Փաշինյանին (Տեսանյութ)
Քաղաքական մեծամտությունը և ցինիզմը կործանել են ձեզնից հազարապատիկ ավելի ուժեղ գործիչների, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շամազանովը՝ արձագանքելով Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ երկրում ստեղծված էյֆորիան կարող է դեռ 15 տարի չանցնել, ինչը չի նշանակում, որ դեռ 15 տարի ընտրություններ չպիտի լինեն.
«Մենք տեսել ենք, որ բոնապարտիզմը կործանել է հենց Բոնապարտին, տեսել ենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, ով 90 տոկոսից ավելի ձայն ուներ: Իրենցից ավելի հզոր գործիչների է կործանել, և երբ որ դու ասում ես՝ 15 տարի այս կլինի, այն կլինի, ի՞նչ ասեմ, Աստված տա, 15 տարի ժողովուրդը ծափահարի, բայց մենք տեսել ենք, թե 1991 թվականին քանի տոկոսով Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ընտրվեց, իսկ արդեն 1992-ի վերջին, երբ որպես ուսանող եկա Երևան, փողոցներում մարդ չէիր կարող գտնել, ով Լևոն Տեր-Պետրոսյանին դրական խոսք ասեր», - նշեց նա:
Շարմազանովը նկատեց, որ համաձայն չէ այն պնդման հետ, թե մեծամասնություն չունենալով ԱԺ-ում՝ կառավարությունը չի կարողանում արդյունավետ աշխատել: Նա նաև ընդգծեց, որ եթե այդպես էր, ապա Փաշինյանը դեռ մայիսին ոչ թե պետք է ընտրվեր վարչապետ, այլ միանգամից գնար արտահերթ ընտրությունների:
«Կարելի է ենթադրություն անել, որ էն ժամանակ չունեիր ռեսուրսներ, քեզ պետք էր պետական ռեսուրսները վերցնել՝ ոստիկանություն, ԱԱԾ, ՊՊԾ, նախարարություններ և այլն, որպեսզի քո ընտրարշավի համար էդ ռեսուրսը օգտագործես, կարելի է սա ենթադրել, այլ հիմնավորում ես չեմ տեսնում: Եթե ասում ես՝ ոչինչ պետք չէ փոխել, գնում ենք ընտրությունների դեկտեմբերին, ինչի՞ ժողովուրդը մայիսին չէր պահանջում: Ի՞նչ է, կարո՞ղ է ժողովուրդը մայիսին ասում էր՝ ես Շարմազանովի ցավը տանեմ, ինքը պիտի լինի», - նշեց Շարմազանովը:

Political arrogance and cynicism destroyed thousandfold stronger figures than you, Armenian National Assembly vice chairman Eduard Sharmazanov said at a briefing today, responding to Pashinyan’s statement that the euphoria in the country may stay for fifteen years which does not mean elections will not be held so long.
“We know that Bonapartism destroyed Bonaparte, we saw Levon Ter-Petrosyan who had more than 90% of votes. Politicians stronger than they have also been destroyed,” he said, adding that no one can say what will happen in 15 years.
“We saw how many votes people gave Levon Ter-Petrosyan in 1991 while already in late 1992 there was no person who would say anything positive about him,” he stressed.
Sharmazanov said he did not agree with the claim that not having majority in the parliament the government cannot work effectively.
“If so, Pashinyan should not have been elected in May but directly head to snap elections,” he said.
“We may consider that at that time you [Pashinyan] did not have necessary state resources and needed police, NSS, Police Patrole Service, ministries and other institutions to use them for your campaign. This is what comes to mind, there is no other justifications,” he said.