Կարասին. Մոսկվան և Երևանն արդյունավետ համագործակցում են՝ չնայած Հայաստանի քաղաքական իրադրությանը
Մոսկվայի և Երևանի համագործակցությունը շարունակվում է՝ չնայած Հայաստանի քաղաքական իրադրությանը: Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը՝ «Известия»-ին տված հարցազրույցում:
«Չնայած Հայաստանում պահպանվող ներքաղաքական որոշ անկայության՝ համատեղ աշխատանք է ընթանում համագործակցության կոնկրետ ուղղություններով: Պերճախոս է փոխադարձ առևտրաշրջանառության դրական դինամիկան. 2018 թվականի առաջին կիսամյակում դրա աճը անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ կազմել է 23,4 տոկոս՝ հասնելով 925,6 մլն դոլարի», - նշել է նա:
Դիվանագետը վստահեցրել է, որ կողմերն ինչպես և նախկինում պահպանում են ինտենսիվ երկխոսությունը: «Հաշված ամիսների ընթացքում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեք հանդիպում և Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի երկու հանդիպում: Մեր ղեկավարները մի քանի անգամ շփվել են հեռախոսով», - ասել է նա:
Կարասինի կարծիքով, Մոսկվայի և Երևանի նման հաճախակի շփման արդյունքը կդառնա Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը «ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների՝ ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի շրջանակում»:

Moscow and Yerevan effectively cooperate despite political situation in Armenia: Russian deputy FM
The cooperation between Moscow and Yerevan continues despite the political situation in Armenia, Grigory Karasin, the Russian Deputy Foreign Minister told Russian Izvestia paper.
“Despite the maintenance of certain domestic political instability in Armenia joint work is being carried out in certain directions of cooperation. We have also registered a positive dynamics of mutual trade turnover,” he said, adding that in the first half of 2018 it has grown by 23.4% as compared with the same span of the past year making 925,6 million USD.
The diplomat stressed that the parties continue intensive dialogue. “The leaders of the two countries met three times in couple of months. Two meetings were held between Armenia’s and Russia’s PMs. Our leaders have few times communicated on phones,” he said.
Karasin expressed opinion that the frequent contacts between Moscow and Yerevan will result in further strengthening of relations between Armenia and Russia both in bilateral format and in general integration units.