Կարասին. Մոսկվան և Երևանն արդյունավետ համագործակցում են՝ չնայած Հայաստանի քաղաքական իրադրությանը
Մոսկվայի և Երևանի համագործակցությունը շարունակվում է՝ չնայած Հայաստանի քաղաքական իրադրությանը: Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը՝ «Известия»-ին տված հարցազրույցում:
«Չնայած Հայաստանում պահպանվող ներքաղաքական որոշ անկայության՝ համատեղ աշխատանք է ընթանում համագործակցության կոնկրետ ուղղություններով: Պերճախոս է փոխադարձ առևտրաշրջանառության դրական դինամիկան. 2018 թվականի առաջին կիսամյակում դրա աճը անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ կազմել է 23,4 տոկոս՝ հասնելով 925,6 մլն դոլարի», - նշել է նա:
Դիվանագետը վստահեցրել է, որ կողմերն ինչպես և նախկինում պահպանում են ինտենսիվ երկխոսությունը: «Հաշված ամիսների ընթացքում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեք հանդիպում և Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի երկու հանդիպում: Մեր ղեկավարները մի քանի անգամ շփվել են հեռախոսով», - ասել է նա:
Կարասինի կարծիքով, Մոսկվայի և Երևանի նման հաճախակի շփման արդյունքը կդառնա Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը «ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների՝ ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի շրջանակում»:

Карасин: Москва и Ереван сотрудничают, несмотря на сохранение нестабильности в Армении
Сотрудничество России и Армении продолжается, несмотря на нестабильность политической ситуации в этой стране. Об этом заместитель министра иностранных дел России Григорий Карасин рассказал в интервью газете "Известия", опубликованном в понедельник.
"Несмотря на сохранение определенной внутриполитической нестабильности в Армении, идет планомерная совместная работа по конкретным направлениям сотрудничества. Красноречива позитивная динамика по взаимному товарообороту - его рост в первом полугодии 2018 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 23,4 % - до $925,6 млн", - указал он.
Стороны по-прежнему сохраняют интенсивный диалог, заверил дипломат. "За считанные месяцы состоялось три встречи президента Российской Федерации Владимира Путина и две встречи председателя правительства России Дмитрия Медведева с премьер-министром Николом Пашиняном. Наши руководители несколько раз общались по телефону", - отметил он. Итогом такого частого общения Москвы и Еревана, по мнению Карасина, станет дальнейшее укрепление отношений между Россией и Арменией "как в двустороннем формате, так и в рамках общих интеграционных объединений - ЕАЭС, ОДКБ, СНГ".