Որպես ԱԺ նախագահ՝ ինձ համար կարևոր է, որ բոլոր որոշումները լինեն քաղաքական քննարկումների ու փոխհամաձայնության շրջանակում. Արա Բաբլոյան
09/10/2018 15:06
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 9-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկեւիչուսին, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից։
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրին Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվելու կապակցությամբ` բարձր է գնահատել այն փաստը, որ Լիտվան ՀՀ անկախությունը ճանաչած առաջին երկիրն է:
Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Լիտվայի խորհրդարանականների միջեւ սերտ շփումներն ու համագործակցության ակտիվացումը, ինչպես նաեւ արդյունավետ խորհրդարանական փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում:
Խոսելով Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին` խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի ղեկավարությանը փաստաթուղթը վավերացնելու կապակցությամբ:
Անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին՝ Արա Բաբլոյանը վստահեցրել է, որ տեղի ունեցած փոփոխությունները որեւէ կերպ չեն ազդել հայ-լիտվական հարաբերությունների վրա: Այս համատեքստում օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի վերջին իրադարձությունները եւս մեկ անգամ վկայեցին, որ մեր երկիրը շարունակում է ընթանալ ժողովրդավարության ճանապարհով:
«Որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ՝ ինձ համար կարեւոր է, որ բոլոր որոշումները լինեն քաղաքական քննարկումների եւ փոխհամաձայնության շրջանակում: Հուսով եմ, որ այս պահին ընթացող բանակցությունները կավարտվեն հօգուտ մեր երկրի ու ժողովրդի՝ առանց ցնցումների եւ չեն նվազեցնի մեր երկրի վարկանիշը միջազգային ասպարեզում»,- ասել է Արա Բաբլոյանը:
Լինաս Լինկեւիչուսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, եւս բարձր է գնահատել երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը: Նա կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը, փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը: Նախարարը մի շարք ոլորտներում փոփոխություններ իրականացնելու հարցում իրենց երկրի ունեցած փորձը փոխանցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Լինաս Լինկեւիչուսն ընդգծել է տնտեսական փոխգործակցության զարգացման ու խորացման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ մի շարք ոլորտներում, ինչպես օրինակ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման, չօգտագործված մեծ ներուժ կա:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` լինելով առաջին հերթին մարդու իրավունքների խնդիր` հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով:

Ара Баблоян: Для меня как спикера парламента очень важно, чтобы все решения были в рамках политических обсуждений и взаимопонимания
09/10/2018 18:08
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян принял сегодня министра иностранных дел Литовской Республики Линаса Линкявичуса, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Ара Баблоян, приветствуя гостя в связи с его пребыванием в Армении по поводу 17-го Саммита Международной организации Франкофонии в Ереване, высоко оценил тот факт, что Литва – первая страна, признавшая независимость Армении.
Председатель парламента подчеркнул важность тесных контактов и активизации сотрудничества между парламентариями Армении и Литвы, а также эффективного взаимодействия на международных площадках.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС, глава парламента поблагодарил руководство Литвы за ратификацию документа.
Обратившись к внутриармянским событиям, Ара Баблоян заверил, что имевшие место перемены никак не отразились на армяно-литовских отношениях. В данном контексте руководитель законодательного органа отметил, что последние события в Армении еще раз засвидетельствовали продвижение нашей страны по пути демократии.
«Для меня как председателя Национального Собрания очень важно, чтобы все решения были в рамках политических обсуждений и взаимопонимания. Надеюсь, проходящие ныне переговоры завершатся в пользу нашей страны и народа, без потрясений, и не снизят рейтинг Армении на международной арене», - сказал Ара Баблоян.
Линас Линкявичус, поблагодарив за теплый прием, также высоко оценил нынешний уровень двусторонних отношений. Он отметил важность сотрудничества, взаимных визитов и обмена опытом парламентариев двух стран. Министр в осуществлении изменений в ряде сфер выразил готовность передать имеющийся опыт своей страны. Глава МИД Литвы особо выделил необходимость развития и углубления экономического взаимодействия, отметив, что в ряде сфер, например в сфере информационных технологий, электронного управления, есть большой неиспользованный потенциал.
В ходе встречи собеседники обратились к региональным проблемам, обсудили другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
Касаясь урегулирования карабахского конфликта, Ара Баблоян отметил, что мирное урегулирование конфликта не имеет альтернативы. По словам главы парламента, будучи в первую очередь проблемой прав человека, конфликт может быть решен только путем реализации права свободного самоопределения народа Арцаха.