Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահի տեղակալ Սերգեյ Նեվերովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը, բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը, կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը և ընդգծել միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման կարևորությունը:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցության շարունակականությանը:
Խոսելով ներհայաստանյան իրադարձություններից՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ մեր երկրում տեղի ունեցած փոփոխությունները որևէ կերպ չեն ազդել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցության ու բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունների վրա: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ ներքաղաքական հարցերի շուրջ բոլոր որոշումները պետք է կայացվեն քաղաքական քննարկումների և փոխհամաձայնության շրջանակում:
Սերգեյ Նեվերովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, համոզմունք է հայտնել, որ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու դաշնակցային հարաբերությունները կշարունակվեն ընդլայնվել:
Նա ևս կարևորել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը, համագործակցությունը ՀԱՊԿ ԽՎ և ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում:
Զրուցակիցները քննարկել են հոկտեմբերի 29-30-ը Երևանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի և վեհաժողովի լիագումար նիստերի անցկացմանը վերաբերող օրակարգային հարցեր: Արա Բաբլոյանը հյուրերին վստահեցրել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովը պատրաստ է բարձր մակարդակով կազմակերպել նիստերի անցկացումը:

Armenian National Assembly chairman Ara Babloyan received on Thursday delegation headed by the deputy chairman of the Russian State Duma Sergey Neverov.
Highlighting the current level of bilateral relations, the NA speaker attached significance to the role of parliamentary diplomacy and stressed the importance of strengthening inter-parliamentary ties.
Ara Babloyan referred to the importance of continuing cooperation in international parliamentary platforms.
Speaking about domestic political developments, Babloyan stressed that the changes in the country have not affected the strategic partnership and friendly relations between Armenia and Russia.
He added that political decisions in Armenia are being made through dialogue and negotiations.
Sergey Neverov thanked for the warm reception and expressed conviction that the allied relations between Armenia and Russia will continue expanding.
He too rated high the necessity of development inter-parliamentary relations in the sidelines of CSTO PA and CIS Inter-Parliamentary Assembly.
The parties also referred to the organizational issues of CSTO PA session and Assembly’s plenary sessions in Yerevan October 29-30.
Ara Babloyan convinced that the Armenian National Assembly is ready to ensure high level conduction of sessions.