Իշխանությունները փորձում են «ՔՊ» անդամներին դարձնել Էջմիածնի քաղաքապետ ու ԵԿՄ նախագահ, ապա բաց թողնել Մանվել Գրիգորյանին. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երկուշաբթի օրը տեղի է ունեցել Մանվել Գրիգորյանի կալանքի հարցի քննությունը։ Ըստ մեր աղբյուրների՝ քանի որ գործը հարուցված է միայն զենքի մասով, բավականին ծանր առողջական վիճակում գտնվող Մանվելի հարազատներն ու փաստաբանները հույս են ունեցել, որ գրավի դիմաց նրա կալանքը կփոխարինվի երկրից չբացակայելու ստորագրությամբ, սակայն քննիչը հանդես է եկել կալանքը երկարացնելու միջնորդությամբ, որը բավարարվել է։
Բանն այն է, որ իրավապահները ոչ միայն ցանկանում են ցուցմունք կորզել Մանվել Գրիգորյանից՝ Քոչարյանի մասով, այլև ընտրություններն են՝ Էջմիածնի քաղաքապետի և ԵԿՄ նախագահի։ Չեն ցանկանում, որ գեներալն ազատության մեջ լինի այդ ժամանակ։ Իշխանությունները փորձում են «ՔՊ» ներկայացուցիչ Դիանա Գասպարյանին՝ քաղաքապետ, Սասուն Միքայելյանին՝ ԵԿՄ նախագահ դարձնեն, որից հետո, ըստ նույն աղբյուրների, արդեն հնարավոր է Մանվելին բաց թողնել։ Սակայն խնդրում ևս մեկ նրբություն կա․ վերջին շրջանում Փաշինյան-Սասուն լարված հարաբերությունները թույլ չեն տալիս, որ հարցը վերջնական լուծում ստանա, երկրապահների մի ստվար մասն էլ չի ցանկանում, որ Սասունը դառնա ԵԿՄ նախագահ»:

«Грапарак»: Власти пытаются протолкнуть членов «Гражданского договора» на должность мэра Эчмиадзина и председателя Союза добровольцев «Еркрапа», а затем отпустить Манвела Григоряна
Газета «Грапарак» пишет, что в понедельник состоялось рассмотрение иска Манвела Григоряна. Как передают источники издания, поскольку дело возбуждено только по части оружия, родственники и адвокаты находящегося в довольно тяжелом состоянии Манвела Григоряна надеялись, что арест будет заменен на освобождение под подписку о невыезде и залог, однако следователь выступил с ходатайством о продлении ареста и суд удовлетворил это ходатайство.
«Дело в том, что правоохранители не только хотят «вытянуть признание» из Манвела Григоряна по части Роберта Кочаряна, но и вскоре предстоят выборы мэра города Эчмиадзина и председателя Союза добровольцев «Еркрапа». Они не хотят, чтобы генерал оказался на свободе в это время. Власти протащить на должность мэра Эчмиадзина члена партии «Гражданский договор» Диану Гаспарян, а на должность председателя Союза добровольцев «Еркрапа» – Сасуна Микаеляна, после чего, согласно тем же источникам, Манвел Григорян будет отпущен на свободу.
Одна здесь есть еще одна тонкость: в последнее время напряженные отношения между Пашиняном и Микаеляном не позволяют окончательно решить этот вопрос, плюс к этому значительная часть членов Союза добровольцев «Еркрапа» не хочет видеть Сасуна Микаеля в должности председателя», - пишет газета.