Հայկ Մարությանը «քենսըլ» է արել Երևանի օրվա ծրագրի միջոցառումների մեծ մասը` կրճատելով ծախսերը. «Հրապարակ»
11/10/2018 10:09
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Հայկ Մարությանը թեև դեռ երդմնակալության պրոցեդուրան չի անցել՝ այն կկայանա հոկտեմբերի 13-ին, սակայն, ըստ էության, ստանձնել է քաղաքապետի պաշտոնը և անցել իր պարտականությունների կատարմանը։ Առաջին գործերից մեկը, մեր տեղեկություններով, եղել է Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարության ծրագրի ուսումնասիրությունն ու մեծապես կրճատումը։ Մեզ ասացին, որ տոնի համար նախապես 1 միլիարդ 700 միլիոն դրամ է նախատեսված եղել, Մարությանը միջոցառումների մեծ մասը «քենսըլ» է արել՝ ծախսերը կրճատելով մինչև 300 միլիոն դրամի։ Նա ավելի շատ կրճատելու ցանկություն է ունեցել, սակայն փողի մի մասն արդեն ծախսված է եղել, պայմանագրերը՝ կնքված»:

«Грапарак»: Айк Марутян отменил большую часть мероприятий ко Дню Еревана, сократив расходы
Газета «Грапарак» пишет, что новоизбранный мэр Еревана Айк Марутян несмотря на то, что пока не прошел процедуру принесения клятвы – она состоится 13 октября – однако, по сути, уже вступил в должность мэра и приступил к исполнению своих обязанностей.
«Одним из первых дел, по нашим сведениям, стало изучение программы праздничных мероприятий по случаю 2800-летия Еревана и ее значительное сокращение. Нам сказали, что на празднества изначально было выделено 1 млрд. 700 млн. драмов, однако Марутян отменил большую часть мероприятий, сократив расходы до 300 млн. драмов. Он хотел сократить еще больше, однако часть средств уже была потрачена, а договоры уже заключены», - пишет газета.