Նա հեռացավ մեզնից, բայց այսօր ներկա է մեր մտքերում. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Շառլ Ազնավուրի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ՖՄԿ Երևանի գագաթնաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությանն իր ելույթում խոսեց աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի մասին։
«Կցանականայի նախ արտահայտել այն անսահման ցավը, որն ինձ համակում է այս պահին, երբ մտածում եմ Շառլ Ազանվուրի մասին, այնքան թանկ մի անձնավորության, ով մեզնից հեռացավ հոկտեմբերի 1-ին», - ասաց նա։
ՀՀ վարչապետը նշեց՝ Ֆրանսիական շանսոնի նրա գլուխգործոցները, որոնք արդեն բազմաթիվ սերունդների են ուղեկցել և կուղեկցեն դեռ երկար, կմնան մեր հիշողություններում։
«Այդ Մեծ անձնավորությունը, ֆրանսերեն լեզվի դեսպանը, 100 տոկոսով ֆրանսիացի, բայց միևնույն ժամանակ 100 տոկոսով հայ, ինչպես ինքն էր սիրում ասել, այնքան կցանկանար լինել մեր կողքին այսօր՝ դրսևորելու համար իր նվիրվածությունն՝ իրեն սիրելի երկու երկրներին՝ Ֆրանսիային և Հայաստանին, նաև նշանավորելու համար ֆրանկոֆոնիայի տոնը, որին ամբողջ կյանքում ծառայել է», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը Ազնավուրի համար սգում է, որովհետև սիրում էր։
«Լինելով Հայաստանի եռանդուն պաշտպան, մեր երկրի դեսպանը միջազգային կազմակերպություններում՝ նա բարձր է պահել Հայաստանի անունն աշխարհում, և մենք հավերժ երախտապարտ կլինենք նրան դրա համար։ Նա հեռացավ մեզնից, բայց այսօր ներկա է մեր մտքերում», - ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե նրա հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգելու փոխարեն, խնդրում է նրա հիշատակը հարգելու համար ջերմ ծափահարություններով ողջունել Շառլ Ազնավուրի հավերժական ներկայությունը։

Aznavour left us, but he will always be present in our thoughts: Armenia’s PM
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke today about world famous chansonnier  Charles Aznavour at the opening of the 17th summit of La Francophonie.
“I would like first of all express the endless pain I feel when I think about Charles Aznavour, the dearest person who left us on October 1,” he said.
The prime minister noted that his masterpieces of French chanson which accompanied many generations and will continue accompanying will always remain in our memory.
“This Great personality, the Ambassador of French language, 100% French and 100% Armenian, like he loved to say, would so much like to be by our side today to display his loyalty to his two beloved countries France and Armenia and to celebrate Francophone holiday to which he served all his life,” the PM said.
Pashinyan stressed that Armenia mourns for Aznavour because Armenia loves him.
“Being Armenia’s energetic defender, the ambassador of our country in international organizations, always kept Armenia’s name high, and we will always be thankful for him for it. He left us, but he is present in our thoughts,” the PM stressed.
Pashinyan offered to pay tribute to his memory not with a minute of silence but welcome the eternal presence of Aznavour with warm applauses.