«Հրապարակ». Արմեն Սարգսյանը չի շտապում ԱԺ ներկայացնել ՍԴ անդամի թեկնածուին
«Հրապարակ» թերթը գրում է՝ Արմեն Սարգսյանը չի շտապում ԱԺ ներկայացնել ՍԴ անդամի թեկնածուին, նախագահի ստեղծած խորհրդատվական հանձնախումբը դեռ շաբաթներ առաջ «քննել է» 5 թեկնածուի, և տեղեկություններ կան, որ երաշխավորելու է իշխանություններին մերձ փաստաբան Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը։ Սակայն Սարգսյանի մամուլի խոսնակը հայտնեց, որ Ֆրանկոֆոնիայից հետո նախագահը մեկ անգամ ևս կհանդիպի թեկնածուների հետ, ապա կկողմնորոշվի։
Թե երբ, ժամկետ հայտնի չէ։ Կա՛մ պետք է հոկտեմբերի 23-ին մեկնարկող քառօրյայի ընթացքում ներկայացնի, կա՛մ դեկտեմբերի ընտրություններից հետո՝ արդեն նոր ԱԺ-ին։ Հոկտեմբերին լինելու է ԱԺ աշնանային նստաշրջանի վերջին քառօրյան։ Եթե վարչապետը, իր խոստման համաձայն, մինչև հոկտեմբերի 16-ը հրաժարական տա, ապա երկշաբաթյա ժամկետից հետո ԱԺ-ն կլուծարվի։ Ի դեպ, ասում են՝ Արմեն Սարգսյանը ձգձգում է թեկնածու ներկայացնելը, որ ՍԴ-ում նոյեմբերի 6-ին քննվի իր հայցը։ Նա ձգձգում է նաև հոկտեմբերի 2-ին ընդունված օրենքի հաստատման հարցը։

«Грапарак»: Армен Саркисян не спешит представить кандидата в судьи Конституционного суда
Газета «Грапарак» пишет, что Армен Саркисян не спешит представить парламенту кандидата в судьи Конституционного суда. Сформированная президентом консультативная группа еще несколько недель назад «изучила» 5 кандидатов и, согласно сведениям, будет ходатайствовать за кандидатуру близкого к новой власти адвоката Ваге Григоряна. Однако пресс-секретарь Саркисяна сообщил, что после саммита Франкофонии президент должен встретиться с кандидатами еще раз, затем определиться.
«Когда это произойдет, пока неизвестно. Или кандидат в судьи должна быть представлен на стартующих 23 октября четырехдневных заседаниях, или после внеочередных выборов в декабре – уже новому Национальному Собранию.  В октябре состоятся последние четырехдневные заседания осенней сессии парламента. Если премьер, согласно своему обещанию подаст в отставку до 16 октября, то парламент будет распущен через двухнедельный срок. Кстати, говорят, Армен Саркисян затягивает с выдвижением кандидатуры, чтобы в Конституционном суде 6 ноября был рассмотрен его иск. Он затягивает также вопрос подписания принятого 2 октября закона», - отмечает издание.