Վարչապետի հրաժարականից հետո ԱԺ-ում վարչապետի թեկնածու չառաջադրվելու դեպքում խնդիրը կմտնի իրավական փակուղի. Զոհրաբյան
12/10/2018 17:58
Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, վկայակոչելով ՀՀ սահմամադրությունը, ներկայացրել է վարչապետի հրաժարականի իրավական հիմքերը։
Այսպես, նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
1. Վարչապետի հրաժարականից հետո, եթե խմբակցությունները չառաջադրեն վարչապետի թեկնածու, ապա ՔՎԵԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆ ՉԻ ԼԻՆԻ և այդ հիմքով էլ բնականաբար առաջին փուլում վարչապետ չի ընտրվի: ՀՀ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ վարչապետի ընտրությունն անցկացվում է անվանական քվեարկությամբ:
2. Խնդիրը ծագում է երկրորդ փուլում, քանի որ ՀՀ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ վարչապետ չընտրվելու դեպքում ՔՎԵԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆԻՑ  ՅՈԹ ՕՐ ՀԵՏՈ անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով:
3. Ինչպես տեսնում ենք, առանց՝ (1) առաջին փուլում թեկնածուի առաջադրման, (2) քվեարկության և (3) չընտրվելու փաստի արձանագրման, երկրորդ փուլը չի կարող սկսվել, քանի որ 7 օրյա ժամկետի սկիզբը դրված է ՔՎԵԱՐԿՈՒԹՅԱՆ պահից:
Հատկանշական է, որ վարչապետի և Գագիկ Ծառուկյանի միջև 08.10.2018թ. ստորագրված հուշագրով «Ծառուկյան դաշինք» խմբակցությունը, որպես հեղափոխության աջակից ուժ, պարտավորվել է ՀՀ վարչապետի թեկնածու չառաջադրել և չաջակցել  վարչապետի որևէ թեկնածուի:
ՀՀԿ խմբակցությունը 09.10.2018թ. հայտարարել է, որ Հանրապետական խմբակցությունը չուներ և չունի մտադրություն առաջադրելու վարչապետի իր թեկնածուն:
ԱՄՓՈՓՈՒՄ՝
Իրավական առումով, երբ վարչապետը հրաժարական տա, ապա դա կհանգեցնի  կառավարության հրաժարականին, իսկ ԱԺ-ում վարչապետի թեկնածու չառաջադրվելու դեպքում խնդիրը կմտնի իրավական փակուղի:
Հետևաբար, վարչապետի հրաժարականի միջոցով Ազգային ժողովն արձակելու ցանկությունն իրագործելը հնարավոր է միայն ԱԺ մեծամասնությունը կազմող պատգամավորների հետ պայմանավորվածությամբ՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելու և նրան չընտրելու միջոցով: Սա նշանակում է, որ ԱԺ-ն «պաշարելու» սցենարը չի կարող աշխատել, իսկ վարչապետի թեկնածուին (եթե նույնիսկ ապահովության համար Նիկոլ Փաշինյանն առաջադրված լինի) ԱԺ պատգամավորների պարզ մեծամասնությունը կարող է ընտրել (կրկին ընտրել):

Chairman of the Bar Chamber Ara Zohrabyan citing the Constitution presented the legal grounds of Prime Minister’s resignation and dissolving of the parliament.
1. If the factions do not nominate candidate after Prime Minister’s resignation neither voting takes place nor, consequently, election of PM in the first phase. According to the part 4 of Article 149 of the Constitution, Prime Minister’s election is being conducted by nominal voting.
2. The issue appears in the second round, as according to the part 3 of Article 149 of the Constitution, new elections are set after seven days of voting in case of not electing PM, with participation of candidates nominated by at least 1/3 of total number of lawmakers. If prime minister is not elected by the majority of the total number of lawmakers, the National Assembly is dissolved according to the law.
3. As it can be seen without (1) nomination of candidate in the first phase, (2) without voting, (3) without registering fact of not being elected, the second phase cannot start as the 7-day term is set from the voting moment.
Zohrabyan wrote that it is remarkable that Tsarukyan faction and Republican faction stated about not nominating candidates.
Summing up, Zohrabyan wrote that PM’s resignation will result in resignation of the Armenian government and if no candidate is nominated the issue enters legal deadlock.
Thus, the wish to dissolve the National Assembly by PM’s resignation is possible only by reaching arrangement with the majority of the parliament over not nominating and not electing PM.