Վարչապետի հրաժարականից հետո ԱԺ-ում վարչապետի թեկնածու չառաջադրվելու դեպքում խնդիրը կմտնի իրավական փակուղի. Զոհրաբյան
12/10/2018 17:58
Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, վկայակոչելով ՀՀ սահմամադրությունը, ներկայացրել է վարչապետի հրաժարականի իրավական հիմքերը։
Այսպես, նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
1. Վարչապետի հրաժարականից հետո, եթե խմբակցությունները չառաջադրեն վարչապետի թեկնածու, ապա ՔՎԵԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆ ՉԻ ԼԻՆԻ և այդ հիմքով էլ բնականաբար առաջին փուլում վարչապետ չի ընտրվի: ՀՀ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ վարչապետի ընտրությունն անցկացվում է անվանական քվեարկությամբ:
2. Խնդիրը ծագում է երկրորդ փուլում, քանի որ ՀՀ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ վարչապետ չընտրվելու դեպքում ՔՎԵԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆԻՑ  ՅՈԹ ՕՐ ՀԵՏՈ անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով:
3. Ինչպես տեսնում ենք, առանց՝ (1) առաջին փուլում թեկնածուի առաջադրման, (2) քվեարկության և (3) չընտրվելու փաստի արձանագրման, երկրորդ փուլը չի կարող սկսվել, քանի որ 7 օրյա ժամկետի սկիզբը դրված է ՔՎԵԱՐԿՈՒԹՅԱՆ պահից:
Հատկանշական է, որ վարչապետի և Գագիկ Ծառուկյանի միջև 08.10.2018թ. ստորագրված հուշագրով «Ծառուկյան դաշինք» խմբակցությունը, որպես հեղափոխության աջակից ուժ, պարտավորվել է ՀՀ վարչապետի թեկնածու չառաջադրել և չաջակցել  վարչապետի որևէ թեկնածուի:
ՀՀԿ խմբակցությունը 09.10.2018թ. հայտարարել է, որ Հանրապետական խմբակցությունը չուներ և չունի մտադրություն առաջադրելու վարչապետի իր թեկնածուն:
ԱՄՓՈՓՈՒՄ՝
Իրավական առումով, երբ վարչապետը հրաժարական տա, ապա դա կհանգեցնի  կառավարության հրաժարականին, իսկ ԱԺ-ում վարչապետի թեկնածու չառաջադրվելու դեպքում խնդիրը կմտնի իրավական փակուղի:
Հետևաբար, վարչապետի հրաժարականի միջոցով Ազգային ժողովն արձակելու ցանկությունն իրագործելը հնարավոր է միայն ԱԺ մեծամասնությունը կազմող պատգամավորների հետ պայմանավորվածությամբ՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելու և նրան չընտրելու միջոցով: Սա նշանակում է, որ ԱԺ-ն «պաշարելու» սցենարը չի կարող աշխատել, իսկ վարչապետի թեկնածուին (եթե նույնիսկ ապահովության համար Նիկոլ Փաշինյանն առաջադրված լինի) ԱԺ պատգամավորների պարզ մեծամասնությունը կարող է ընտրել (կրկին ընտրել):

В случае невыдвижения в парламенте кандидата в премьеры после отставки премьер-министра вопрос зайдет в правовой тупик – Ара Зограбян
13/10/2018 14:30
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян представил правовые основания для отставки премьер-министра со ссылкой на Конституцию республики.
Ара Зограбян написал на своей странице в Facebook:
1. После отставки премьер-министра, если фракции не выдвинут кандидата в премьеры, то ГОЛОСОВАНИЕ НЕ СОСТОИТСЯ и на этом основании, естественно, премьер не будет избран на первом этапе. Согласно части 4 статьи 149 Конституции, выборы премьер-министра проводятся поименным голосованием.
2. Проблема возникает на втором этапе, поскольку согласно части 3 статьи 149 Конституции, в случае неизбрания премьер-министра через СЕМЬ ДНЕЙ ПОСЛЕ ГОЛОСОВАНИЯ проводятся новые выборы премьер-министра, право на участие в которых имеют кандидаты в премьер-министры, выдвинутые как минимум одной третью от общего числа депутатов. Если премьер-министр не избирается большинством голосов от общего числа депутатов, то Национальное Собрание распускается в силу права.
3. Как мы видим, без (1) выдвижения кандидата в первом этапе, (2) голосования и (3) констатации факта неизбрания, второй этап не может начаться, поскольку начало семидневного срока установлено с момента ГОЛОСОВАНИЯ.
Примечательно, что согласно подписанному 08.10.2018г. между премьер-министром и Гагиком Царукяном меморандуму, фракция «Блок Царукян», как поддерживающая революцию сила, обязалась не выдвигать кандидата в премьер-министры и не содействовать какому-либо кандидату в премьеры.
Фракция Республиканской партии 09.10.2018г. заявила, что не имела и не имеет намерения выдвигать своего кандидата на пост премьера.
ОБОБЩЕНИЕ:
В правовом смысле, когда премьер-министр подаст в отставку, это приведет к отставке правительства, а в случае невыдвижения кандидата в Национальном Собрании вопрос зайдет в правовой тупик.
Следовательно, реализация желания роспуска Национального Собрания путем отставки премьер-министра возможна только при достижении договоренности с составляющими большинство парламента депутатами о выдвижении кандидата в премьер-министры и его неизбрания. Это значит, что сценарий «осады» Национального Собрания не может работать, а простое большинство депутатов Национального Собрания может выбрать (повторно выбрать) кандидата в премьеры (если даже для надежности будет выдвинут Никол Пашинян).