Կարողացա կանխել Հայաստանի հարցով ոչ անաչառ տրամադրություններով համազեկուցողի նշանակումը. Արփինե Հովհաննիսյան
ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ կարողացել է կանխել Հայաստանի հարցով ոչ օբյեկտիվ տրամադրություններով հայտնի համազեկուցողի նշանակումը։
«ԵԽԽՎ հոկտեմբերյան նստաշրջանի ընթացքում ընդունվեց «Միջուկային անվտանգությունը Եվրոպայում» բանաձևը։ Բանաձևի նպատակն էր սահմանել այն միջոցառումները, որոնք անդամ պետությունները պետք է իրագործեն Եվրոպայում ատոմակայանների անվտանգության բարձրացման և պատահարների կամ ահաբեկչական գործողությունների դեպքում ռիսկերի նվազեցման համար։
Առանցքային էր նաև, որ այս բանաձևով Վեհաժողովը պահանջ է ներկայացնում բելառուսական իշխանություններին չգործարկել Լիտվիայի մայրաքաղաք Վիլնյուսից ընդամենը 45 կմ հեռավորության վրա կառուցվող Օստրովեցի ատոմակայանը, մինչեւ այն չհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին։ Այս բանաձևի կապակցությայմբ ադրբեջանական պատվիրակությունը փորձում էր բանաձևում ներառել ձևակերպումներ Մեծամորի ատոմակայանի գործունեության դադարեցման համար։ Չստացվեց՝ կանխեցինք։
Օրակարգը ոչ միայն հագեցած էր լիագումար նիստերի դահլիճում, այլ նաեւ նաեւ քաղաքական խմբերում։ Այս առումով ԵԺԿ խմբում կարողացա կանխել Հայաստանի հարցով ոչ անաչառ տրամադրություններով համազեկուցողի նշանակումը։ Արդյունքում ԵԺԿ խմբի կողմից նշանակված նոր համազեկուցողն է սլովենացի Անդրեյ Շիրչելը», -իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Հովհաննիսյանը։

Armenia’s side prevents Azerbaijan’s attempts to include wording on Metsamor’s suspension in Nuclear Security resolution
15/10/2018 12:02
Head of the Armenian delegation to PACE Arpine Harutyunyan stated that she has managed to prevent appointment of biased co-rapporteur on Armenia known for his anti-Armenian approaches.
She said as a result new Slovenian co-rapporteur Andrej Šircelj has been appointed.
“At the PACE October session resolution on Nuclear Security has been adopted that defines the events the member states are to carry out for raising the safety level of nuclear plants in the territory of Europe,” she informed, adding that with the resolution the Assembly demands from Belarusian authorities not to use the Ostrovets nuclear plant being built 45 km from Lithuania’s capital Vilnius until it corresponds to all the international criteria.
“The Azerbaijani delegation was trying to include wording in the resolution on suspension of the activity of Metsamor nuclear plant which was prevented by the Armenian delegation,” she wrote in her Facebook page.